Haber Detayı
01 Aralık 2018 - Cumartesi 10:10 Bu haber 837 kez okundu
 
AYM 7'nci gün yapılan müracaatı zamansız buldu
ANTEP - Devletin iki hastanesinin “yüzde 75 zihinsel engelli” dediği Yusuf Taş için ATK’nin “cezaevinde kalabilir” raporu üzerine 12,5 yıl hapis cezası veren yerel mahkeme ve cezayı onayan Yargıtay'a, bir hafta içinde başvurulan AYM de "Müracaat zamanında yapılmadı" diyerek destek verdi.
GÜNDEM Haberi
AYM 7'nci gün yapılan müracaatı zamansız buldu

Antep Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesi'nin yüzde 75 engelli raporu verdiği Yusuf Taş, Adli Tıp Kurumu’nun “cezaevinde kalabilir” raporu üzerine “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı Antep 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, kendisine 12,5 yıl hapis cezası vermişti. 
 
DOSYA AİHM’E TAŞINACAK
 
Verilen ceza, 2 Ocak 2017 tarihinde onanınca, Taş’ın avukatı Yakup Koca, 9 Ocak'ta kararı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı. AYM'ye cezanın onaylanmasının ardından bir ay için başvurulması gerektiğini ifade eden Koca, zamanında taşımalarına rağmen mahkemenin, 16 Kasım'da "Müracaatın zamanında yapılmadığı" gerekçesiyle başvurularını reddettiğini aktardı. 
 
Koca, 2014 yılından beridir Antep H Tipi Cezaevi'nde tutulan Taş'ın dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını kaydetti.
 
‘MÜVEKKİLİM MAĞDURİYET YAŞADI’ 
 
Başvuruyu zamanında yaptıkları halde başvurunun değerlendirmeye alınmamasını “bahane” sözleriyle değerlendiren Koca, AYM’nin bu yönlü kararlarının arttığına dikkat çekti. Antep Üniversitesi Hastanesi ile devlet hastanelerinden alınan raporların hiçe sayılarak yerel mahkemenin verdiği karardan dönülmediğini dile getiren Koca, şöyle devam etti: “Vatandaşlara ne yazık ki iç hukuk yolları içerisinde etkin bir hak arama olanağı tanınmıyor. Bu tür dosyaları AİHM’e hızla taşımalıyız. Yerel mahkeme aşamasında bütün savunmalarımızı yapmamıza rağmen müvekkilimin engel durumu dikkate alınmadan 12,5 yıl gibi bir ceza verildi. İtirazımız üzerine dosya temyize gitti. Temyizde de hiçbir gerekçe gösterilmeden yerel mahkeme kararı onandı. AYM kararıyla müvekkilim mağduriyet üstüne mağduriyet yaşadı. Yargının verdiği bu yanlış karardan dönmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.”
Kaynak: Editör:
Etiketler: AYM, 7'nci, gün, yapılan, müracaatı, zamansız, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı