Haber Detayı
21 Ocak 2018 - Pazar 14:31 Bu haber 1543 kez okundu
 
Ayhan Bilgen " Bu oyunu bozmak hepimizin görevi"
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, operasyona izin verenlerin Türkiye'den hangi tavizleri kopardığını sorarak, "Süleyman Şah 'Zeytin dalı' idiyse Afrin’e yapılan saldırı da zeytin dalının kırılmasıdır.
DÜNYA Haberi
Ayhan Bilgen

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, operasyona izin verenlerin Türkiye'den hangi tavizleri kopardığını sorarak, "Süleyman Şah 'Zeytin dalı' idiyse Afrin’e yapılan saldırı da zeytin dalının kırılmasıdır. Zeytin bütün Ortadoğu medeniyetlerinde barışın sembolü. Bu oyunu bozmak hepimizin görevi" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, sabah saatlerinde toplanan Parti Meclisi'nin toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Partinin genel merkez binası önünde yapılan açıklamada, PM üyeleri de yer aldı. 
 
Bilgen'in gündeminde dün Efrin'e dönük başlatılan saldırılar vardı. Bilgen'in konuşmasından satır başları şöyle: 
 
"Operasyonun başladığı günün 20 Ocak olması son derece sembolik öneme sahip. BOP projesini hayata geçirmek isteyenler 2000’li yılların başlarında görsel şovlarla süreci başlatmışlardı. Medya üzerinden başlatılan manipülasyonlar gerçeği örtmeye yöneliktir. TV ekranlarındaki çok bilmiş yorumcuların hangi analizleri doğru çıktı, hangi tahminler gerçekleşti? Kamuoyundan özür dilemeleri gerekir.  
 
KRİTİK GÜNDEMDE MİLLETVEKİLLERİ TATİLE GÖNDERİLDİ
 
Operasyonun hedefinin DAİŞ olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar. Biraz önce Başbakan da benzer bir açıklama yaptı. Kendisi inanıyor mu, takdiri size bırakıyoruz. Bu saatlerde farklı illerde açıklamalar yapılıyor. Diyarbakır il binamızda açıklama yapılmasına izin verilmiyor. Barış denilmesinden bu kadar korkulması aslında her şeyi özetliyor. Parlamentoda bu konular konuşulmasın diye parlamento tatil edildi. Bu kadar kritik gündemde milletvekilleri kış tatiline gönderildiler. Meclis bütün unvanlarını 1920’de savaşı yürütürken bile her şeyi tartışmasına borçludur. Ama bugün Meclis tatildedir. 
 
ORTAK YAŞAM İRADESİ BOMBALANMAKTA
 
Türkiye’yi yönetenler bu yaptıklarıyla Türkiye toplumunun ortak yaşama iradesini de bombalayacaktır. Çok yakın tarihlerde Kilis’te okulların bahçesine bombalar düşüyordu kimse operasyon yapmayı düşünmedi. Türk askerleri canlı canlı yakıldı, kimse bunu bir tehdit olarak görmedi, kabul bile etmedi. Dün akşam Kilis’e bombalar atıldı deniyor. Afrin-Kilis arası kaç kilometre? İşte manipülasyonların sonu yok. Başbakan 'orada zulüm vardı' diyor. Madem Afrin’de zulüm vardı da insanlar niye oraya göç ediyor. Afrin’in nüfusu aldığı göçlerle neden ikiye, üçe katlandı. Sünni Araplar bile niye oraya sığındı. Bu provokatif yaklaşımın bedeli ağır olacak.
 
ONAY VERENLER TÜRKİYE'DEN HANGİ TAVİZLERİ KOPARDI
 
Bu bombalar halkların ortak gelecek kurmasına yönelik bombalardır. Türkiye Süleyman Şah Türbesi'nin taşınmasına tanıklık etti. Süleyman Şah 'zeytin dalı' idiyse Afrin’e yapılan saldırı da zeytin dalının kırılmasıdır. Bu coğrafyada yüz yıllarca kan döküldü. Birileri bu kanın devam etmesini istiyor. Bu operasyona izin verenler de başka arayışların içindeler. Bu oyunu bozmak hepimizin görevi. Afrin’e karşı Rusya’ya ne taahhüt edildi bilmek istiyoruz. Operasyona onay verenler Türkiye’den hangi tavizleri kopardı. 
 
ZEYTİN BARIŞIN SEMBOLÜ

 
Operasyonun izni 'Zeytin dalı.' Zeytin bütün Ortadoğu medeniyetlerinde barışın sembolü. Kuran’da da zeytine gönderme yapılır. Ama bu saldırı başka çağrışımları hatırlatıyor. Saddam da yıllar önce Kuran’dan bir kavramı 'Enfal'i tercih etmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı çok ilginç bir rol oynuyor. Fetih Suresi'ni böyle bir facianın ismi olarak sunmaya kalkıyor. İslam selamet demektir, barış demektir. Bu saldırının Ortadoğu halklarına hiçbir faydası olmayacak, aksine çok büyük kayıpları beraberinde getirecek. 
 
GÖZ YUMAN MUHALEFET OLMAZ
 
Savaş halinin demokrasi için özgürlükler için ne anlam ifade ettiğini ağır bedeller ödeyerek öğrendi. Türkiye barıştan yana olanların sözlerinde ne kadar tutarlı olduğunun göstergesi olacak. Kandan beslenenlere göz yuman muhalefet olamaz. Muhalefet bu suça ortak olmayarak ilk sınavını vermek zorunda. Bundan 100 yıl önce Rus halkının Çar’dan kurtulmasının sembol savaşlarından biri Çanakkale Savaşı. Çanakkale Savaşı Rus halkının da özgürleşmesinin önünü açmıştı. Bugün Afrin’de direnenler Türkiye’yi çar zihniyetinden kurtaracaktır. 
 
SAVAŞ KARŞITI HER ÇABAYI DESTEKLEYECEĞİZ
 
Toplumsal muhalefetin bu irade kurma operasyonu karşısında silkelenmesinin altını çizmek istiyoruz. Aleviler, emekçiler, dindarlar, yoksullar savaş istiyorlar mı? Eğer halk istemiyorsa bu savaşı kim istiyor? Toplumun bununla yüzleşmesini sağlamak da muhalefetin birinci görevi olacaktı. Savaşa karşı her çabayı sonuna kadar destekleyeceğiz. Barış da bir o kadar cesareti, dayanışmayı inşa etmeyi gerektirecek. Biz de bu inançla çalışmalarımızı barışın sağlanması için vereceğiz."

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör:
Etiketler: Ayhan, Bilgen, ", Bu, oyunu, bozmak, hepimizin, görevi",
Yorumlar
Haber Yazılımı