Haber Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 22:16 Bu haber 862 kez okundu
 
Avukat Ömer Kavili tutuklandı
İstanbul'da duruşmalarına giden avukat Nadide Özdemir ve Ömer Kavili, askerler tarafından gözaltına alındı. Kavili tutuklama, Özdemir de adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edildi. Hakimlik, Kavili'nin tutuklanmasına karar verdi. Kararda, Kavili'nin "ters psikoloji ile müvekkilini ve kendisini mağdur göstererek haklı çıkmaya çalıştığı" iddia edildi.
SİYASET Haberi
Avukat Ömer Kavili tutuklandı

Silivri’de Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davayı izleyen avukatlar Ömer Kavili ve Nadide Özdemir, hakimin şikayeti üzerine gözaltına alındı. “Kamu görevlilerine direnme” iddiasıyla Kavili’nin tutuklanması, Özdemir’in de adli kontrol kararıyla serbest bırakılması istedi. Sulh Ceza Hakimliği, Kavili’nin tutuklanmasına karar verdi.

 

Kararda, Kavili’nin “Eyleminin amacının kutsal savunma hakkı olmadığı, aksine ters psikoloji ile müvekkilini ve kendisini mağdur göstererek haklı çıkmaya çalıştığı, şüphelinin eyleminin müdafisi olduğu davayı sulandırmaya çalıştığı, amacının halkın gözünde Yargının ve Mahkemelerin itibarsızlaştırmak olduğu” savunuldu.

 

Grup Yorum üyelerinin yargılandığı davayı izleyen avukatlar Ömer Kavili ve Nadide Özdemir, “Kamu görevlilerine direnme” ve “Ses ve görüntü aletlerini kullanma yasağını ihlal” iddiasıyla gözaltına alındı. ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, Twitter’dan açıklama yaptı:

 

 

Avukat Nadide Özdemir ve Ömer Kavili dün Silivri’de bulunan İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Grup Yorum davasına katıldı. Müdafi olduğu dosyada Kavili ve mahkeme başkanı arasında duruşmanın usulüne ilişkin tartışma çıktı. Yaşanan tartışma ardından mahkeme başkanı Kavili’nin salondan çıkarılması yönünde karar verdi. Kavili karara tepki gösterince, zorla duruşma salonundan çıkarıldı.

 

Özdemir de Kavili’nin zorla duruşma salonundan atılmasını görüntülemek istedi. Bu defa Özdemir’in telefonu mahkeme başkanının talimatı ile alınmak istendi. Duruşma tekrar başlayınca mahkeme başkanı, Özdemir ile Kavili hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bugün yeniden Silivri’ye mahkemeye giden Kavili ve Özdemir askerler tarafından gözaltına alındı. Kavili de, gözaltına alınmalarının ardından şu açıklamayı yaptı:

 

 

Avukat Hasan Kılıç, Ömer Kavili içim tutuklama, Nadide Özdemir için adli kontrol talep edildiğini aktardı.

 

 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından Ömer Kavili’nin tutuklandığı aktardı.

Kaynak: (GAZETEDUVAR) - Gazete Duvar Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Avukat, Ömer, Kavili, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı