Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 14:35 Bu haber 5335 kez okundu
 
Asgari ücretli evine misafir istemeyecek durumda!
ANTEP - DİSK Antep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, açlık sınırında yaşayan asgari ücretlilerin artık evlerine misafir gelmesini bile istemediklerini ifade etti.
EKONOMİ Haberi
Asgari ücretli evine misafir istemeyecek durumda!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 6 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücreti belirmek için toplantılarını sürdürürken, milyonlarca işçi ise maaşlarına ne kadar zam yapılacağının merakı içerisinde. Yeni asgari ücrete dair beklenti ve yapılan tartışmalara ilişkin konuşan Devrimci İşçi Sendikaları (DİSK) Antep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, asgari ücretle çalışan işçilerin yokluktan dolayı artık evlerinde misafir bile ağırlayamadığını ifade etti.

 
Göçmen, doyurucu bir zam yapılarak asgari ücretle geçinen ailelerin refaha kavuşmasını beklediklerini dile getirdi.

 
‘ASGARİ ÜCRETLİ AÇIN DA AÇI’
 
DİSK olarak asgari ücretin en az 2300 lira olmasını istediklerini söyleyen Göçmen, asgari ücretlinin maaşını eğitim, gıda, kira ve fatura giderlerine harcadığını belirtti. Saydığı gider kalemlerine ayrı ayrı bakıldığında enflasyonun yüzde 30’lara dayandığını vurgulayan Göçmen, “Enflasyon oranını göze aldığımızda zaten olağan olarak asgari ücretin en az 2 bin 300 olması gerekiyor. Öte yandan TÜİK’in açlık sınırı açıklaması bin 893 liradır. En azından asgari ücretin açlık sınırının üstünde olması gerekir. Asgari ücretli bugün aç bile değil, açın da açı durumundadır. Asgari ücretli birisi bugün kalkıp ta 'ben açım' derse hiç şaşırmayın” diye konuştu.
 
Talep ettikleri 2 bin 300 TL’nin en azından açlık sınırının üstünde bir ücret olduğunu dile getiren Göçmen, bu yılın 4'üncü çeyreğinde büyüme oranının yüzde 11 olarak açıklandığına işaret ederek, şayet böyleyse bu ülkenin tüm vatandaşlarının bu büyümeden pay alması gerektiğini ifade etti.

 

ASGARİ ÜCRET TOPLUMU SOSYAL YÖNDEN ETKİLİYOR
 

Göçmen, asgari ücretli ailelerin yaşadığı zorluklara ilişkin kendi çevresinden örnek verdi. Oturduğu semt sakinlerinin büyük çoğunlukla asgari ücretle geçindiğini paylaşan Göçmen, asgari ücretlinin yaşamını şu sözlerle anlattı: 
 
“Zaman zaman komşularımızla sohbet ettiğimizde ‘Evime yokluktan misafir gelmesin’ diyenler var. Ben de o sözü söyleyen komşuma ‘Niye sen misafiri seversin’ dedim. O kişi de bana ‘Benim evime misafir geldiğinde bir yemek yaparsam, bir meyve ikram edersem benim bir haftalık yevmiyem gidiyor’ dedi. Yani asgari ücretli evinde misafir ağırlayamayacak durumdadır. Bundan dolayıdır ki biz 2 bin 300 lira istiyoruz. Asgari ücretli de evinde misafir ağırlasın. Çocuklarını AVM’ye gezmeye götürsün. Maaş noktasında devlet çözüm bulmalıdır. Eğer bulamaz ise toplumda büyük sosyal sorunlar yaşanacaktır. Maddi yoksunluktan ötürü aile içerisinde başlayan ufak tartışmalar, işi boşanmalara kadar götürüyor. Çocukların da psikolojisi bozuluyor. Misal çocuk bir şey almak istiyor, ancak aile yokluktan dolayı alamayınca hem anne baba hem de çocuk psikolojik yönden etkileniyor.”
 

‘ASGARİ ÜCRETLİNİN NEYİ VAR Kİ FEDAKÂRLIK ETSİN’
 

Göçmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun geçtiğimiz günlerde asgari ücrete zam noktasında "işçiden ve işverenden fedakârlık bekliyoruz" sözlerine de değindi.
 
“Fedakârlık etmek için elde bir şeyler olması gerekiyor. Asgari ücretlinin cebinde ne var ki neyin fedakârlığını yapacak. Biraz daha mı aç kalarak fedakârlık edecek” diyen Göçmen, Bakan Sarıeroğlu’na işverenden ve devletten fedakârlık beklemesini salık verdi.

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Asgari, ücretli, evine, misafir, istemeyecek, durumda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı