Haber Detayı
13 Ocak 2018 - Cumartesi 14:51 Bu haber 7742 kez okundu
 
Antep,kesk'ten " Ohal değil,İşimizi İstiyoruz."
Kesk Antep şubesi Ohal ve baskılar için basın toplantısı düzenledi.
SENDİKA Haberi
Antep,kesk'ten

Kesk Antep şubesi Ohal ve baskılar için basın toplantısı düzenledi. Basın açıklaması KESK Antep Şubesi dönem başkanı Ali Ersönmez okudu.

 

 

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL’in  ilanı 18  ayı  aşkın bir süre olmuş ve bu süre içerisinde Türkiye’de işçiden köylüye, kamu çalışanından emekliye, esnaftan sanayiciye, gazeteciden  bilim insanlarına kadar ciddi anlamda kaygılar büyümektedir.

 

OHAL'e dayanarak bu güne kadar çıkarılan 30 KHK ile eğitimden sağlığa, yargıdan ekonomiye, kamu personeli rejiminden çalışma yaşamına kadar 300'ün üzerinde kalıcı değişiklikler yapılmıştır.

 

2017 enflasyonu karşısında 5milyon kamu emekçisinin ve emeklisinin yaşadığı kayıplar, sendikal hak ihlalleri, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik baskılar OHAL KHK düzeniyle yürütülmektedir.

 

Tüm demokratik ve siyasi haklarımız, çalışma hakkımız, iş güvencemiz, çocuklarımızın geleceği, kadınların yaşamı kadınların emeğine yönelik uygulamalar OHAL KHK eliyle yürütülmektedir

 

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye'de 120 bin civarında kamu çalışanı ihraç edilmiştir. 4200 civarında KESK üyesi ise,  sendikal tercihler ve emek, demokrasi, barış mücadelesinden dolayı, siyasi ve mezhepsel farklılıklar,sosyal-kültürel yaşam tercihlerinde dolayı OHAL sürecinde hak gasplarına uğramıştır.Üyelerimiz işinden, ekmeğinden ve geleceğinden ulusal ve uluslar arası hukukla güvence altına alınmış sendikal haklarına rağmen, ihraç edilmişlerdir.

Dünden bu güne halkın iradesini yok sayan,demokratik ortamı yok sayan, Meclisi kapatan, temel hak ve özgürlükleri kaldıran, baskı ve şiddet sistemi olan DARBELERE, KESK hep karşı durmuştur.Bundan sonrada darbelere karşı durmaya devam edecektir.

 

Demokratikleşme, temel hak ve özgürlüklerin geliştirildiği, toplumsal  her kesimin kendini güvende htiği "OLAĞAN HALE" dönmenin acil ihtiyacı açığa çıkmıştır.

 

KESK olarak , hiç kimsenin demokratik talepleri, düşünceleri nedeniyle cezalandırılmadığı bir ülke için emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

 

Hak verilmez mücadeleyle alınır” şiarını ilke edinerek  mücadelemiz daha da yükselterek,  haklı ve meşru mücadele çizgisinden taviz vermeyeceğiz. Emek örgütü olmanın gereklerini her zaman yerine getiren bir konfederasyon olarak onurlu ve kararlı duruşumuzdan vazgeçmeyecek,  OHAL ile artan baskı düzenine boyun eğmeyeceğiz.

 

Unutulmasın ki bu topraklarda,  ezeli ve ebedi olanın, insanlığın ve emekçilerin özgürlük ve demokrasi mücadelesi olmuştur.

Yarın, emeğe, akla, bilime, kültüre, sanata hepimiz daha çok  ihtiyaç duyacağız.

 

Durmak yok yola devam’ diyerek, OHAL hukuksuzluğu ile KESK'i tahakkümü altına almak isteyenlere karşı, meşru ve demokratik haklarımıza sahip çıkarak “Yılmak yok mücadeleye devam” demeyi sürdüreceğiz.

 

Geçmişte ve günümüzde, darbeler, sıkıyönetimler ve  OHAL süreçlerinde  kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını koruma ve geliştirme mücadelesinden KESK asla vazgeçmedi.

 

Tüm demokratik ve siyasi haklarımız, çalışma hakkımız, iş güvencemiz, çocuklarımızın geleceği, kadınların yaşamı, emeği için, barış içinde bir arada yaşadığımız, laik, demokratik bir Türkiye  için mücadele eden  KESK, 14 Ocak’ta Bakırköy Özgürlük Meydanında olacak.

Bir kez daha işimizi, ekmeğimizi ve adalet isteyeceğiz.

OHAL DEĞİL,  DEMOKRASİ İSTİYORUZ!

YAŞASIN EMEK VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ!

YAŞASIN KESK!

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep,kesk'ten, ", Ohal, değil,İşimizi, İstiyoruz.",
Yorumlar
Haber Yazılımı