Haber Detayı
14 Temmuz 2018 - Cumartesi 15:46 Bu haber 2344 kez okundu
 
Antep’te esnaf sahrede
ANTEP – Antep’te asırlar öncesinde meslek örgütleri tarafından esnafın kaynaşması ve eğitilmesi için başlatılan, ancak günümüzde bireysel tatil fırsatı olarak değerlendirilen esnaf sahresi başladı.
YEREL Haberi
Antep’te esnaf sahrede

 

Yüzyıllar önce Antep’te meslek birlikleri tarafından çeşitli eğlencelerin organize edildiği, birlikteliğin güçlendirildiği, çalışanların tatil yapması ve mesleki eğitimlerin düzenlenmesi amacıyla hayata geçirilen, ancak geçen yıllar içerisinde esnafın resmi tatili haline gelen esnaf sahresi başladı. Kentteki meslek örgütleri tarafından belirlenen farklı tarihlerde esnafın dükkânlarını kapatarak tatil ilan ettiği asırlık esnaf sahresi geleneği, günümüzde farklı yöne evirilse de halen devam ettiriliyor.
 
ESNAF SAHRESİ RESMİ TATİLE DÖNÜŞMÜŞ

 
Geçmişte meslek örgütleri esnaf sahresi zamanında çeşitli eğlenceler ve eğitimler organize ederek esnafın kaynaşmasını ve eğitilmesini sağlarken günümüzde esnaf sahresi esnafın "Resmi tatil"i haline dönüştü. Esnafın bir araya gelmekten ziyade, bireysel tatil fırsatı olarak değerlendirdiği Antep’e özgü gelenek, şimdilerde özünü kaybetse de devam ettiriliyor.
 
DÜKKÂNI AÇANA CEZA
 

Her meslek grubundan esnaflar kendi belirledikleri tarihlerde sahreye çıkarken, esnafın sahre süresi  1 ile 3 gün arasında değişiyor. Esnaf grubu içerisinde sahre kuralına uymayıp dükkânını açan esnafa ise, sahre geleneğine göre yaptırımda uygulanabiliyor. 
 
Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne (KÜSGET) bağlı 11 meslek grubu bu yıl için belirledikleri 3 günlük sahreyi başlatırken, diğer meslek grupları ise belirledikleri tarihleri bekliyor.
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep’te, esnaf, sahrede,
Yorumlar
Haber Yazılımı