Haber Detayı
07 Ekim 2018 - Pazar 21:04 Bu haber 678 kez okundu
 
Antep'te aşure lokması dağıtıldı
ANTEP - Antep’te aşure etkinliğinde konuşan HDP’li Çilem Küçükkeleş, HDP’nin oluşumunu aşureye benzeterek, HDP’nin farklı millet ve inançlardan olan kişileri birleştirerek, büyük bir direnişi örgütlediğini belirtti.
YEREL Haberi
Antep'te aşure lokması dağıtıldı


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep İl Örgütü ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antep Şubesi Muharrem Ayı dolayısıyla etkinlik düzenledi. HDP Antep İl Örgütü binasında düzenlenen etkinliğe, 25. Dönem HDP Mersin Milletvekili Çilem Küçükkeleş, HDP Antep İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Yusuf Turunç ile HDP ve DBP il-ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Salona, “Mazlum çaresiz, Mekân rızasız, Zaman sahipsiz değildir” yazılı pankart asıldı. 
 
'HDP AŞUREYE BENZİYOR'

 
Konuşmasına geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden HDP eski Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ı anarak başlayan Çilem Küçükkeleş, HDP’nin oluşumunu aşureye benzetti. Aşurenin birbirinden farklı birçok maddeyle birleşerek büyük bir lezzet oluşturduğunu söyleyen Küçükkeleş, HDP’nin de farklı millet ve inançlardan olan kişileri birleştirerek, büyük bir direnişi örgütlediğini belirtti.  
 


İNSANLIKTA ISRAR
 
Kerbela’yı 72 insanın koca bir orduya karşı durarak, insanlığı ayakta tutabildiği bir yer olarak gördüğünü belirten Küçükkeleş, “İmam Hüseyin’in direnişi aynı zamanda insanlığın doğduğu topraklarda bir kez daha insanlıkta ısrar edilmenin bir göstergesidir. Bu coğrafyada 1500 yıldır Kerbela’nın yası tutulur. Çünkü insanlık tekrardan katledilmesin istenir. Ancak buna rağmen Ortadoğu coğrafyasında Yezid gibi kafa kesenler ortaya çıkıyor. Ama biz biliyoruz ki günümüz Ortadoğu’sun da tıpkı İmam Hüseyin gibi canını verip insanlığı ayakta tutmaya çalışanlar da var. Yezidler olduğu müddetçe Hüseyinler de olacaktır” diye konuştu. 
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep'te, aşure, lokması, dağıtıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı