Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 15:56 Bu haber 7548 kez okundu
 
Antep'te alan doldu taştı, Newroz coşkuyla kutlandı!
ANTEP – Antep’te Newroz ateşini yakan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Efrin’i işgal ederek Demirci Kawa heykellerini yıkanlara, “Demirci Kawa’nın heykellerini yıksanız da onun ruhu hala Ortadoğu da dolaşmaktadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
Antep'te alan doldu taştı, Newroz coşkuyla kutlandı!

 

Bu yıl “Newroz Direniştir, Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla kutlanan Newroz’un ateşi Antep’te de yakıldı. Halkların Demokratik Partisi(HDP), Demokratik Bölgeler Partisi(DBP), Emek Partisi(EMEP), Yeşiller ve Sol Partisi, SYKP ve Antep 78’liler Meclisi tarafından organize edilen Newroz kutlaması için on binler, Tur Otobüsleri Meydan’ında buluştu.

 

Kutlama için belirlenen alan emniyetin zırhlı ekipleri tarafından abluka altına alınırken Antep Büyükşehir Belediyesine ait iş makinelerinin alana çıkan sokakları kapatması dikkat çekti. Yurttaşlar 3 ayrı arama noktasından geçirilerek alana alındı. Polislerin yoğun güvenlik önleminden ötürü yurttaşlar ve polisler arasında sık sık tartışma yaşandı. Okul üniformasıyla gelen öğrenciler polisler tarafından yasak denilerek alana alınmadı.

 

Kutlamanın yapılacağı alana ise Türkçe ve Kürtçe “Newroz piroz be” pankartı ve HDP bayraklarının asıldığı görüldü. Özellikle kadınlar rengârenk yöresel kıyafetler ile alanı doldurdu. Birçok kadının bebekleriyle alana gelmesi dikkat çekti. Engelli yurttaşlar ise tekerlekli sandalyeleri ile alana gelerek Newrozu kutladı. On binlerin katıldığı Newroz da toplumun tüm kesimlerinden insanları görmek mümkündü.

 

On binlerin zafer işaretleri ve metrelerce uzunluğunda ki halaylarla kutlamayı yaptığı alanda sık sık "Biji Newroz" sloganı atıldı. 

 

Program kent Milletvekili Mahmut Toğrul’un Newroz ateşini yakmasıyla başladı. Yakılan ateşle birlikte ateş etrafında “Biji Newroz” sloganları eşliğinde halaylar çekilmeye başlandı.

 

Çalınan Kürtçe ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla devam eden kutlamada ilk olarak HDP ve DBP İl Eşbaşkanları konuşma yaptı. Eşbaşkanların konuşmasının ardından sahneye çıkan Rıdvan Turan konuşmasında, barış içerisinde yaşayabileceğimiz bir ülke için halkların güçlerini birleştirmesi gerektiğini vurguladı. İktidarın OHAL ve savaş ısrarı ile ülkeyi kaos içerisine soktuğunu söyleyen Turan, halkların özgürlük mücadelesinin savaş ısrarını kıracağını dile getirdi.

 

‘SURİYEDE Kİ KİRLİ SAVAŞ HALKLARIN BİRLİĞİYLE BOŞA ÇIKAR’

 

Turan’dan sonra konuşan EMEP Genel Merkez Yöneticisi Döndü Taka Çınar, bir Newroz’un daha OHAL koşulları altında gerçekleştirildiğini belirtti. OHAL ile ülkenin sıkı yönetim altına alındığını ve açık bir hapishaneye dönüştürüldüğünü aktaran Çınar, iktidarın emperyalistlerin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ifade etti. İktidarın politikaları doğrultusunda ülkenin çok can kaybettiğini dile getiren Çınar, sözlerini şöyle bitirdi “Demokratik ve barışçıl bir ülkeye sahip olmak için bir arada durmaktan başka çaremiz yok. ABD’nin ve Rusya’nın Suriye’de ki kirli savaşı halklarımızın bir arada yaşama ısrarıyla boşa çıkarılabilir. Kürt halkına karşı baskı ve asimilasyona itiraz ediyoruz. Buradan iktidara soruyorum. Kürtlerin kendi kaderini tayin etme hakkına neden itiraz ediyorsunuz. Bu ırkçı ve faşistçe politikalara karşı mücadele ederek boşa çıkaracağız.”

 

‘KAWA’NIN YAKTIĞI ATEŞ YANMAYA DEVAM EDİYOR’

 

En son konuşan kent Milletvekili Mahmut Toğrul ise, 2600 yıl önce Demirci Kawa’nın dehaklara karşı yaktığı ateşin aynı sıcaklıkla yandığını söyledi. Newrozun baharın ve barışın gelişi olarak adlandıran Toğrul, bu Newrozun mazlum halkların zulme karşı güçlerini birleştirmesine vesile olmasını diledi. Ortadoğu’da ve ülkede barışın daim olmasını istediklerini ve bunun için çabaladıklarını anlatan Toğrul, “Sayın Öcalan’ın 2013 Diyarbakır’da Newroz’una gönderdiği mektuba gözünü ve kulağını kapatanlar ülkeyi kan gölüne çevirdiler. 2013’te Öcalan’ın sesine kulak verilmiş olsaydı şuan bu topraklarda barış olurdu. Savaş ve çatışma yerine barış ve diyalog olacaktı. Öcalan’a acımasızca tecrit uygulayan iktidar Ortadoğu’da barışı istememektedir. Biz savaş, çatışma olmasın derken onlar savaşta ve çatışmada ısrar ettiler. Hükümet halkın sesine kulak vermelidir. Antep ve bölge halkı savaş istemiyor” diye konuştu.

 

‘KAWA’YI HEYKELİNİ YIKMAKLA BİTİREMEZSİNİZ’

 

Suriye iç savaşı başladığından beridir kan dökülmeyen ve çatışmanın olmadığı tek yerin Efrin olduğunu aktaran Toğrul, Efrin’i işgal girişimine dair ise şunları söyledi, “NATO’nun ikinci büyük ordusu cihatçılarla beraber Efrini işgal ettiler. Efrin de ki bu savaşı asla doğru bulmadık ve bulmayacağız. Efrinde Türkler, Kürtler ve birçok birlikte barış içinde yaşıyordu. O çeteler ise oradaki birlikte barış içinde yaşamı ve Demirci Kawa’nın heykellerini yıktılar. Bu yaptıkları hareketle insanlıktan nasiplerini almadıklarını bir daha gösterdiler. Demirci Kawa’nın heykellerini yıksanız da onun ruhu hala Ortadoğu da dolaşmaktadır. Kawa’yı heykelini yıkmakla bitiremezsiniz. Tek adam ÖSO’cuları ne kadar iyi göstermeye çalışsa da ÖSO’cular talancı ve yağmacıdırlar. Biz bunu böyle biliyoruz.”

 

Video :  ( Haber video)' da

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep'te, alan, doldu, taştı,, Newroz, coşkuyla, kutlandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı