Haber Detayı
10 Nisan 2018 - Salı 14:21 Bu haber 1790 kez okundu
 
Antep Tabipler Odası: Salgın tehlikesi kapıda!
ANTEP - Antep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, çocuğuna aşı yaptırmayı reddeden ebeveyn sayısının 2011 yılında 183 iken, 2017 yılında 23 bine yükselmesinden bu zamana kadar konu hakkında sessiz kalan Sağlık Bakanlığı'nı sorumlu tuttu.
GÜNDEM Haberi
Antep Tabipler Odası: Salgın tehlikesi kapıda!

 

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilere göre, çocuklarına aşı yapmayı reddeden ailelerin sayısı arttı. 2011 yılında sadece 183 olan bu sayı, 2017 yılında 23 bine yükseldi. Bu durumun yol açtığı tehlikeler hakkında Antep-Kilis Tabipler Odası tarafından basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya Oda Başkanı Dr. Hamza Ağca ile odaya üye çok sayıda doktor katıldı. 
 
Sağlık Bakanlığı’nın basında yer alan aşı karşıtlığıyla ilgili haberlere sessiz kalmasının ailelerin kafasını karıştırdığını ifade eden Oda Başkanı Dr. Ağca, Bakanlığı aşılar konusunda kamuoyunu bilgilendiren çalışmalar yapmaya davet etti. 
 
SALGIN TEHLİKESİ KAPIDA!
 

Aşılamanın birey sağlığı noktasında toplum sağlığı olduğunun altını çizen Dr. Ağca, Bakanlığın aşı yaptırmayan aileler için hiçbir çalışma yapmadığını ve konuyu sadece izlediğini belirtti. 
 
Geçtiğimiz hafta Antalya’da 9 üniversite öğrencisinin kızamık hastalığına yakalanmasının toplumsal salgın tehlikesinin ilk habercisi olduğunu ifade eden Ağca, “Bakanlık toplum sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bakanlığın ısrarla gerekli düzenlemeyi yapmaması dikkat çekicidir. Bu nedenle, meslek örgütümüz Türk Tabipleri Birliği, aşı ile ilgili bir yasa önerisi hazırlamış ve Sağlık Bakanlığı ile TBMM başkanlığına sunmuştur. Aşıların yüzde doksanını yapan kurumlar olan aile sağlığı merkezlerindeki sağlık çalışanları, aileler ile karşı karşıya kalmakta, her gün bakanlığın irade eksikliğinin olumsuzluklarını yaşamaktadırlar. Sağlık çalışanları, aşılar konusundaki yasal ve kurumsal destekten yoksun bir biçimde tüm güçleriyle aşılama hizmetlerini yürütmek için çaba sarf etmektedir” diye konuştu.
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, Tabipler, Odası:, Salgın, tehlikesi, kapıda!,
Yorumlar
Haber Yazılımı