Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 17:35 Bu haber 1055 kez okundu
 
Antep'li Kadınlar 8 Martı Sokakta Kutladılar
Antep Demokratik Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.
GÜNDEM Haberi
Antep'li Kadınlar 8 Martı Sokakta Kutladılar

 

Antep Demokratik Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasına KESK, SYKP, ÖDP, HDP, DBP ve EMEP’li kadınlardan oluşan platforma üye yüzlerce kadın katıldı. Yeşilsu Parkında açıklama yapan kadınlar ‘Vardık, Varız, Var Olacağız’ ile ‘Haklarımızın Peşindeyiz’ pankartı açtı. Açıklamada konuşan BES Şube sekreteri Sevgül Özdemir, eşit, adil, özgür ve barış içinde yaşayacakları bir dünyada yaşamak için kurtuluşlarının kendi ellerinde olduğunu söylerken, kadınlara dayatılan, şiddeti, ayrımcılığı ve istismarı kabul etmeyeceklerini belirtti.

 

‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

 

Erkek egemen kapitalizmine karşı yürüttükleri mücadelenin kazanımı olan 8 Mart’ta tüm yasaklamalara karşı alanlarda olduğunu aktaran Özdemir, kadınların üretimden ve tüketimden gelen güçlerini kullanarak bin yıllardır süregelen bu sömürü çarkını durdurmaya çağırdıklarını vurguladı. OHAL’in kadınlara yönelik şiddeti sistematik ve meşru hale getirdiğini dile getiren Özdemir, “Erkek şiddeti devlet şiddetiyle besleniyor. Kürt sorununda dayatılan çözümsüzlük; barış talebinin kriminalize edilmesi ve halklar arasında yaratılan kutuplaşma kadınların yaşadığı şiddetin, göçün ve yoksulluğun katmerlenerek devam etmesini de beraberin getiriyor. Baskı ve dayatmalar için evde, işte, sokakta, bizleri yok sayanlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Demokratik, özgür ve barış içinde bir yaşam için alanlardayız” diye konuştu.

 

Basın açıklamasının bitimiyle Türkçe ve Kürtçe ezgiler eşliğinde halay çeken kadınlar daha sonra ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Erkek vuruyor, Devlet koruyor’, ‘Diyanet elini kadınlardan çek’ sloganları atarak dağıldı. 

ETKİNLİKTEN KARELER

 

 

 

Haber-Fotoğraf : M. Abdulkadir Esen

 

HABERİN VİDEOSU ALT KISIMDA

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep'li, Kadınlar, 8, Martı, Sokakta, Kutladılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı