Haber Detayı
22 Aralık 2017 - Cuma 16:19 Bu haber 2879 kez okundu
 
Antep HDP Milletvekili Toğrul, Kamil Ocak Stadına Sahip Çıktı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin seçimlerde halka şu sözü vermişti
YEREL Haberi
Antep HDP Milletvekili Toğrul, Kamil Ocak Stadına Sahip Çıktı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin seçimlerde halka şu sözü vermişti. Kamil Ocak stadının yerine Demokrasi meydanına parelel olarak meydan kazandıracağız demişti. Her dönemde buranın ne olacağı netlik kazanmadı.

 

Gaziantep HDP Millet Vekili Prf. Mahmut Toğrul Kamil Ocak stadı ile ilgili TBMM sine önerge sundu.

 

Gaziantep kamuoyunu uzun süredir meşgul eden şehre yeni bir Stadyum yapılmasıyla birlikte ‘Yıkılacak olan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin ne olacağı belirsizliğini korumaktadır. Stadyumun yerinin ne olacağına dair her defasından yetkililer farklı açıklamalarda bulunmuşlardır. Stadyumun yerinin ne yapılacağıyla ilgili Gaziantep Büyükşehir Belediyesiyle TOKİ’nin yapmış olduğu bir protokol olduğu belirtilmektedir. TOKİ ile yapılan protokol bugüne kadar kamuoyu ile paylaşılmadığından stadyumun pozisyonun dair şu ana kadar atılmış bir adım yoktur. Meydan, cami, yüksek katlı bina ve AVM yapılacağı gibi birçok iddia bulunmaktadır. Şehirler meydanlarıyla ünlüdür. Mutlaka yaşayan bir meydanla şehri büyütmek gerekiyor. Gaziantepliler stadyumun yerinin kent meydanı olarak düzenlenmesini istemektedirler.

 

TBMM ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINA

Kamil Ocak Stadyum arsasının mülkiyetinin, TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılmış bir imar planı tadilatı ile TOKİ’ye devredilmiş olduğu doğru mudur?


Gaziantep’teki odaların ve STK’ların büyük bir çoğunluğu bu planın iptalini istemektedir. Bakanlığınız söz konusu İmar Tadilat planını iptal etmeyi düşünmekte midir?

Eğer Kamil Ocak Stadyumu’nun arsasının TOKİ’ye devri anlaşması iptal edilmezse, TOKİ Kamil Ocak Stadyumu’nun arsasını hangi amaçla kullanacaktır?
Yıkılacak olan Kamil Ocak Stadyumun yerine hayalinizdeki proje nedir diye kentte bir anket yaparak stadyumun yerinin ne olması gerektiğine dair bir çalışmanız olacak mıdır? Şehrin sakinlerinin ve sivil toplum örgütlerinin istediği şekilde bir proje yapmayı düşünüyor musunuz?


Şehrin en merkezî yerinde olan stadyumun ve TOKİ’ye devredilen stadyumun yıkılarak yerine AVM, cami, yüksek yapılı konutlar yapılmak istenmesi doğru mudur?


Gaziantep Meslek Odaları’nın, STK’larının, Gaziantep halkının stadyum arsasının “Kent Meydanı” olarak düzenlenmesi ve yeşil alan olmasına yönelik açık bir talepleri vardır. Bu talep için ne düşünüyorsunuz?


Gaziantep’teki sporcuların antrenmanlarını ve futbol maçlarını yapabileceği kaç adet saha ve tesis mevcuttur? Hâlihazırda var olan tesisler yeterli midir? Yeterli değilse stadyumun yerinin futbol tesisi olarak kalması daha doğru olmayacak mıdır?


TOKİ ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan protokol sonucunda 160 Milyon TL karşılığında yapılan yeni stadyumun bedelinin acısını eski stadyumun yerini bir rant alanına çevirerek mi gidermek istiyorsunuz?

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,kamil ocak,stad,çevre bakanı,tbmm,m.toğrul,hdp
Yorumlar
Haber Yazılımı