Haber Detayı
15 Şubat 2018 - Perşembe 17:57 Bu haber 4000 kez okundu
 
Antep HDP İl Örgütünden Gözaltılara Tepki
Afrin operasyonu ile ilgili, sosyal paylaşımlardan dolayı HDP yöneticiler ve üyelerine yönelik gözaltılar devam ediyor.
SİYASET Haberi
Antep HDP İl Örgütünden Gözaltılara Tepki

Afrin operasyonu ile ilgili, sosyal paylaşımlardan dolayı HDP yöneticiler ve üyelerine yönelik gözaltılar devam ediyor.

HDP Antep İl örgütü ve Bileşenleri ortak bir basın toplantısı ile gözaltıları kınadılar. Antep il binasında üyelerinin katılımı ile Basına ve kamuoyuna açıklamada bulunuldu. Basın metnini HDP Antep İl Eşbaşkanı Müslim Kılıç Okudu.

 

" BARIŞIK YAŞAM HERKESİN HAKKIDIR "

 

20 Temmuz 2016 tarihinden beri devam eden OHAL rejiminin otoriter yönetim anlayışı hızından hiçbir şey kaybetmemiştir. Siyasal iktidar Türkiye’yi OHAL rejimi adı altında keyfi olarak yönetmeye, bu konudaki ulusal ve uluslararası tepkilere cevap vermeyerek kendini var etmeye çalışmaktadır. Öyle ki 20 Ocak 2018 de Afrin’e gerçekleştirilen askeri müdahale ile birlikte kırıntısı kalan haklar da adeta ortadan kaldırılmıştır. Barış savunucuları olan her kesim siyasi iktidarın amansız bir yargı baskısı altına alınmıştır. HDP nin 3. Olağan genel kurulu öncesi gerçekleştirilen bu operasyonlar kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır. Özellikle kongre öncesi HDP ve bileşenlerinin yöneticilerine yönelik yapılan gözaltı operasyonları siyasal iktidarın demokrasiye ve siyasal parti örgütlenmelerine karşı tahammülsüzlüğünü açık şekilde ortaya koymuştur. Siyaset yapma hakkı, ifade ve örgütlenme özgürlüğü hakkı bu şekilde tamamen yok edilmektedir. HDP kongre sonrası da Türkiye genelinde yapılan gözaltı operasyonlarından ilimizde nasibini alarak 13.02.2018 tarihi itibariyle 5 kişi Nizip ilçesinden 13 kişi de Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerimizden olmak üzere toplam 18 kişi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanların ailelerinin verdikleri bilgilere göre bu operasyonlarda Nizip ilçemizde çok evin kapısı kırılmış ve ev aramalarında kişiler darp edilmiştir. Yine HDP nin önceki Eş Genel Başkanı Sn. Serpil Kemalbay ifade vermek üzere emniyete giderken gözaltına alınmış olup halen gözaltındadır.

 

15 Şubat uluslararası komplosunun, orta doğuya yönelik müdahalenin ilk adımlarından olduğu bilinmektedir. Akabinde başlatılan Irak işgali ve bölgede başlatılan çalkantılı süreç günümüzde de devam etmektedir. Aslında orta doğuda yapılanlar orta doğu halklarının bir arada demokratik bir gelecek oluşturarak birlikte eşitçe yaşama koşullarını ortadan kaldırma girişimleridir. Sn. Öcalan’a da yapılan uluslararası komplo orta doğudaki halkların, inançların ve kültürlerin bir arada yaşamasına tahammül edemeyenlerin senaryosudur. Halkları ve insanları geren gerilim politikalarından, tecrit ve tek tip uygulamalarından da vazgeçilmelidir. Orta doğudaki bu çatışmalı sürecin bir an önce terk edilip, barışık bir yaşam hayata geçirilmelidir. İnsanların faydasına olan budur. Siyasal iktidarın sonu belli olmayan bu tip baskı ve tutuklama yöntemlerinden vazgeçmeye ve bu şekilde gözaltına alınan herkesi serbest bırakmaya davet ediyoruz.

HDP ANTEP İL ÖRGÜTÜ VE BİLEŞENLERİ

 

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, HDP, İl, Örgütünden, Gözaltılara, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı