Haber Detayı
28 Ekim 2017 - Cumartesi 15:08 Bu haber 4021 kez okundu
 
Antep HDP İl Kongresi yeni Eşbaşkanlarını Seçti,
YEREL Haberi
Antep HDP İl Kongresi yeni Eşbaşkanlarını Seçti,

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin Antep il kongresine katıldı. Burada partililere seslenen Kemalbay, " AKP'li belediye başkanları neden ayrıldıklarını açıklamalı" dedi.

 

 

HDP Gaziantep 2'nci olağan kongresi bir düğün salonunda yapıldı. Kongreye HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve partililer katıldı. Divanın oluşturulmasının ardından partililere seslenen Serpil Kemalbay,  AK P iktidarının, Türkiye’yi büyük bir karanlığa soktuğunu söyleyerek, "IŞİD çetelerinin cirit attığı bir şehir oldu Antep. Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir rapordan, IŞİD’e katılmış olan 900 kişinin hiçbir engele takılmadan Türkiye’ye döndüğünü anlıyoruz. Türkiye’de kötülüğün değil barışın, özgürlüğün ve barışın egemen olması için birlikte mücadele eden halkların partisiyiz biz. Bu nedenle eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, partililerimiz rehin alınmış durumda. Ama bu şiddet, o duvarlar bize vız geliyor. Hiçbir parti bu kadar  zulme karşı böylesine dimdik ayakta kalamazdı" dedi.

 

Sosyal medyada, cezaevinde yatan Abdullah Öcalan'ın sağlık durumunun kötü olduğuna yönelik söylentiler olduğunu ve hükümetin Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili açıklama yapması gerektiğini söyleyen Kemalbay şunlar dedi:

 

Sayın Öcalan hakkında bugünlerde bir söylenti dolaştırılıyor. Türkiye zaten bıçak sırtındayken bu yapılmak istenen ne? Aymazlık içinde bir Erdoğan Hükümetiyle karşı karşıyayız. O bu manipülasyonlara karşı sessiz. Neyi bekliyorsunuz?  Sayın Öcalan, 2013-2015 arasındaki çözüm sürecinde, Türkiye halklarının barış ve demokrasisinin nasıl olacağına dair bir program ortaya koymuştu. Doğaya, emeğe verilen zararı, nasıl bir gelecekte yaşayabileceğimizi konuşmaya başlamıştık. Oysa şimdi sadece savaş konuşuluyor. Sayın Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bir an önce bilgilendirilmeliyiz. Milletvekillerinin, avukatların veya ailenin görüşmesi sonucunda herhangi bir sorun olmadığına dair Türkiye ve Ortadoğu halklarının bilgilendirilmesi ve yeniden diyalog sürecinin başlaması gerekiyor. Hiç kimsenin, Kürt halkının sabrıyla, sinir uçarıyla oynamasına izin vermeyeceğimizi HDP olarak söylemek istiyorum."

 

AKP'Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI NEDEN AYRILDIKLARINI AÇIKLAMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, belediye başkanlarına neden istifa çağrısında bulunduğunu söylemesi gerektiğini aktaran Kemalbay şöyle devam etti:

 

"Belediye başkanlarına istifa çağrısı yapan Erdoğan bunun sebeplerini anlatmıyor, zaten anlatamaz da. Demokratik bir ülkede seçimler gelen seçimle gider, değil mi? Ama ne oluyor? Kürt coğrafyasında belediyelere kayyumlar atanıyor, Batı’da ise zorla istifa ettiriliyor. Bu, faşizmin kurumsallaştırılmasıdır. Kürt coğrafyasındaki belediyelerin iğne ucu kadar yolsuzluğuna rastlanmamıştır. Belediyeleri denetlemek için, belediye eşbaşkanlarının yanında neredeyse oturuyor ama bir şey bulamıyorlar. Peki İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa büyükşehir belediyelerinde ne oldu? Ne oldu da istifa ettiniz? Siz seçimle gelmediniz mi ey İstanbul, Bursa, Ankara belediye başkanları? Madem seçimle geldiniz, açıklayın, neden bırakıp gidiyorsunuz?"

 

Konuşmaların ardından tek liste ile gidilen kongrede Müslüm Kılıç ve Atiye Okay il eşbaşkanı olarak seçildi.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, HDP, İl, Kongresi, yeni, Eşbaşkanlarını, Seçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı