Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 23:16 Bu haber 1196 kez okundu
 
Antep Eğitimsen'den Öğretmenler günü için açıklama
Antep KESK'e bağlı Eğitimssen Şubesi Öğretmenler günü için, şube binasında basın toplantısı yaptı.
YEREL Haberi
Antep Eğitimsen'den Öğretmenler günü için açıklama

Antep KESK'e bağlı Eğitimssen Şubesi Öğretmenler günü için, şube binasında basın toplantısı yaptı. Toplantıya sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.Basın açıklamsını dönem başkanı Ali Ersönmez okudu.

" Şu anda “eğitim alanı” Türkiye’de en çok tartışılan gündemlerin başında yer almaktadır.Eğitim alanı  çünkü tüm toplumsal kesimleri doğrudan yada dolaylı olarak etkilemektedir.Eğitim, eğitimciler ile  ilgili yeni düzenlemeler, planlamalar, programlar,  değişiklikler en çok öğretmeni etkilemektedir.Öğretmenlerin çalışma koşularından, “iş güvenliği”, çalışma standartları, sosyal itibar ve statüleri yeni tüm gelişimlerden  nasibini almaktadır.

 

Yarın 24 Kasım, öğretmen için her şey “güllük gülistanlıkmış” gibi yansıtılacak.  

Ne yazık ki 24 Kasım,  öğretmenlik mesleğinin önemi ve kutsallığı, öğretmenlerin fedakârlıkları vb. hamasi söylemler ile öğretmenleri sorunlarından ve sorunlarına yönelik tartışmalardan uzaklaştırmanın bir aracı olarak kullanılmaktadır.

Eğitimin, eğitim ve bilim emekçilerinin birikmiş sorunları yıllardır çözüm beklerken,  her gün yeni hak gaspları ile karşı karşıya kalmaktayız.

Bu gün itibari ile Türkiye’de eğitime dair uygulamaların, müfredat değişiklilğinin, ders kitaplarının, sınav sistemlerinin,  eğitimin siyasi referanslara göre yeniden yapılandırılma  çalışmalarının  hız kazandığı süreçten geçmekteyiz. Geleceğin” teminatı olan çocuklarımızı “ yetiştiren öğretmenler ise;

 

Yoksulluk sınırının çok altında ücretle çalıştırılmaktadır
Öğretmenler eğitimdeki müfredat,  program, değişim ve dönüşüm süreçlerine dahil edilmemektedir.
Kadrolu atama uygulamasına son verilerek , mülakatla-sözleşmeli öğretmenlik ataması yaygınlaştırılmaktadır.
Güvencesiz çalıştırma  çalışmalarının  hız kazandığı süreçten geçmekteyiz
450 bin işsiz öğretmen atama beklemektedir.
Rehber öğretmen yönetmeliği ile çocuklarımızın en çok ihtiyaç duyduğu “psikolojik danışmanlık” ortadan kaldırılmıştır.
Öğretmenlerimizin itibar kaybı, sosyal statüleri, toplumsal yaşama  etkileri bilinçli olarak yok edilmektedir.
Öğretmenler için esnek ve performansa dayalı çalışmanın temel alındığı bir istihdam politikasının hayata geçirilmesi için adımlar atılıyor.


Öğretmen Strateji Belgesi’ ile eğitim emekçilerinin dört yılda bir çeşitli sınav ve testlere tabi tutulması hedeflenmektedir.
 Performans değerlendirme sistemi ile öğretmenlerin sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları büyük ölçüde idarecilerin inisiyatifine bırakılmaktadır. Bu durum yüz binlerce öğretmenin birbirine karşı acımasız bir rekabete itilmesine ve en büyük zararı eğitim sistemi ve öğrencilerimizin görmesine neden olacaktır.


 Türkiye’de öğretmenler kamuda yaşanan hukuksuz ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgün kararları, ciddi anlamda işsizlik tehdidi, sözleşmeli/güvencesiz istihdam uygulamalarıyla karşı karşıyadır.


Hukuksuz ve idari tasarrufları kullanarak  ihraç kararları ile birlikte “iş güvencesi” doğrudan hedef haline getirilmiştir.
 Binlerce öğretmen yasal sendikal eylemleri nedeniyle, tamamen keyfi ve hukuksuz bir şekilde soruşturma geçirmiş, cezalar almış ve sürgüne gönderilmiştir.

 

Nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olduğu gerçeğinden hareketle, Hükümeti  ve  Milli Eğitim Bakanlığını  kaybedilme noktasına gelen mesleki saygınlığımızın yeniden kazanılması için öğretmenliğin uluslararası standartlara uygun ve bilimsel bir anlayışla yapılandırılması ve tüm eğitim emekçilerinin ekonomik, sosyal, mesleki ve özlük sorunlarının çözülmesi gerekmektedir.

MEB daha nitelikli öğretmenler yetiştirmeyi  hedeflemeli,  Bunun  için yapması gereken öncelikle ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966 tarihinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”nın altına attığı imzanın gereğini yerine getirmelidir..

Öğretmenlerin tüm sorunlarını ele alan ve ayrıntılı olarak düzenleyen ‘Tavsiye Kararı’ öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemin altını çizerken, nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olduğunu uluslararası düzeyde belgelemesi açısından büyük önem taşımaktadır.

“Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı”, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda da uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşımaktadır.

 

Bu  24 KASIM’DA; Hükümetin  ve  Milli Eğitim Bakanlığının  ILO ve UNESCO ‘nun “Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı”nı acilen uygulamalarını talep ediyoruz.

 

Bu yılki 24 Kasım’la birlikte;

Kazanılmış haklarımızı elimizden almayı hedefleyen bütün girişimlere son verilmeli, kamu ya da özel sektör ayrımı yapmadan taşeron, sözleşmeli ve geçici istihdam biçimleri kaldırılmalıdır.

OHAL kaldırılmalı, hukuksuz KHK’ler iptal edilmeli, haksız yere ihraç edilenler görevlerine geri dönmelidir.

Kamu hizmetlerinin sürekliliği, düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamasından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Öğretmenlere insanca yaşayabileceği, mesleki,  sosyal, kültürel, bilimsel ve çağın gereğine göre kendini geliştirebileceği  ekonomik imkanlar sunulmalıdır.

Tüm öğretmenleri, 24 Kasımlar da sadece bir güne sığdırılmış güzelleme,  kandırmaca ve mesleğin kutsallığına dem vurularak sorunlarımızın görmezden gelinmesine durumuna DUR demeye,  haklarımızı güçlendirmeye, geliştirmeye ve haklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

“Veliyi, öğrenciyi, MEB’i, tüm toplumu “geleceğimizin aydınlığı” olan ÖĞRETMENLERE SAHİP  ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ.

 

VİDEO ALT KISIMDA 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,kesk,eğitimsen,ali ersönmez,unesco,ilo,ohal,
Yorumlar
Haber Yazılımı