Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 09:51
 
Antep B.şehir Belediyesi Şizofreni hastaları için bir etkinliği bile esirgedi
ANTEP - Antep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, Dünya Şizofreni İle Mücadele Günü'nün bir programla geçirilmesi önerisinde bulundukları Antep Büyükşehir Belediyesi'den yanıt dahi alamamalarını eleştirerek, derneklere oy mantığıyla yaklaşmasından yakındı.
GÜNDEM Haberi
Antep B.şehir Belediyesi Şizofreni hastaları için bir etkinliği bile esirgedi

 

Genetik yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerin tetiklediği bir ruh hastalığı olan şizofreni, düşünce, algı, duygu ve davranışlarda bozulmaya yol açan zihinsel bir bozukluk. Şizofreni, kişinin neyin gerçek, neyin hayal olduğunu anlayamadığı bir süreç ve genelde 16-25 yaş aralığında görülüyor. Bireysel ve toplumsal maliyeti yüksek bir hastalık olması nedeniyle, tüm dünyada bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen şizofreninin toplumda görülme olasılığı yaklaşık yüzde 1. Öyle ki dünyada yaklaşık 60- 65 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 450-600 bin şizofreni hastasının olduğunu tahmin ediliyor.
 
Şizofreni; tedavi süreci, hastalığın doğası ve en önemlisi toplumdaki önyargılar nedeniyle hasta ve hasta yakınları için oldukça zorlu bir süreç. Pek çok şizofreni hastası yaşamları boyunca iş, arkadaşlık, çalışma gibi alanlarda sayısız engellerle karşılaşabiliyor.
 
Bu konuda farkındalık uyandırmak için ise, 11 Nisan tarihi “Dünya Şizofreni İle Mücadele Günü” olarak kutlanıyor
 
Antep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu, toplumdan şizofreni hastaları için olumsuz tanımlamalarda bulunmak yerine destek beklediklerini söyledi.
 
Özellikle yerel yönetimlerin şizofreni hastaları için sosyal yaşam alanları yaratmamasından şikayet eden Acıoğlu, Antep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı'na birçok defa ortak çalışma için talepte bulunduklarını, ancak tüm girişimlerinin cevapsız bırakıldığını ifade etti. Acıoğlu, Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yıllardır kendileriyle görüşmediğini de paylaştı.
 
‘ŞİZOFRENİ HASTALARI YANLIŞ TANINIYOR’

 
Yaşadıkları en büyük sorunun şizofreni hastalarının yanlış tanımlanması olduğunu dile getiren Acıoğlu, bu durumun hastaları ve hasta yakınlarını psikolojik olarak kötü etkilediğini söyledi. Karşılaştıkları olumsuz tepkilerden dolayı hastaların kendilerini toplumdan soyutladığını ve ağır travmalar yaşadığını anlatan Acıoğlu, “Sayımız az olabilir, ama şizofreni hastalığının zararlı bir hastalık olmadığını topluma tanıtmak istiyoruz. Ancak bu çabamıza karşılık yerel yönetimlerden hiçbir destek görmüyoruz. Biz Engelliler Daire Başkanlığı'na 11 Nisan Dünya Şizofreni Hastaları Günü'nün programlarla geçirilmesi için öneride bulunduk, ancak bize yanıt dahi vermediler” dedi.
 
‘OY MANTIĞIYLA YAKLAŞILIYOR’
 
Acıoğlu, 2014 yılında düzenledikleri sempozyuma davet ettikleri Belediye Başkanı Fatma Şahin’in sempozyuma katılmadığı gibi mesaj göndermediğini de belirtti.
 
O dönem bu duruma tepki göstermeleri üzerine seçim çalışması yoğunluğunun gerekçe olarak gösterildiğini dile getiren Acıoğlu,  “Seçim geçeli 4 yıl oldu ama hala yoğunluğu bitmedi. En son 3 ay önce hem kendisinden randevu talep ettim. Yine orada da görüşme için söz verdiler. O tarihten beridir de hala bekliyoruz. Yerel yönetimler, üye sayısı az olan dernekleri pek kale almıyor. Derneklere oy mantığıyla yaklaşıyor” dedi.
 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, B.şehir, Belediyesi, Şizofreni, hastaları, için, bir, etkinliği, bile, esirgedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı