Haber Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 13:58
 
Antep 78’liler Meclisi: Kızıldere aydınlatılsın
ANTEP – Kızıldere hadisesinin 46’ncı yıldönümünde Antep 78’liler Meclisinin düzenlediği basın toplantısından konuşan meclis sözcüsü Mehmet Harman, katliamın aydınlatılmasını ve cevapsız kalan soruların yanıtlanmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
Antep 78’liler Meclisi: Kızıldere aydınlatılsın

 

Antep 78’liler Meclisi, THKP lideri Mahir Çayan ve 9 arkadaşı Niksar’ın Kızıldere köyünde öldürülmesinin 46’ncı yıldönümünde basın toplantısı düzenledi. HDP Antep il örgütü binasında düzenlenen basın toplantısına SYKP, HDP ve DBP İl ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Basın toplantısında konuşan 78’liler meclisi sözcüsü Mehmet Harman, Kızıldere de hayatını kaybedenlerin aileleri ve devrimci kamuoyunun yıllardır bekledikleri soruların yanıtlanmadığını belirterek, “Kızıldere katliamının bütün gerçekliğiyle açıklanmasını istiyoruz” dedi.


KIZILDERE’NİN SIRLARI AÇIĞA ÇIKARILSIN


Kızıldere katliamının kimler tarafından hazırlandığını ve yaralı ele geçirilen Saffet Alp ile üç İngiliz teknisyenin ölüm hadisesinin açıklanması gerektiğini ifade eden Harman, şöyle konuştu “Saffet alp olayının açıklanması için daha önceden “Bilgi edinme yasası” çerçevesinde ilgili makamlara başvurduk. Basın açıklamaları yaptık. Ancak bir sonuç alamadık. Bu katil muktedirlerle bir hesaplaşma yaşanmadı. Yaşansın istiyoruz. Türkiye devrimcilerinin kalemi Kızıldere’de kırıldı. Kuşağımızın mirası olarak devraldığı böylesi önemli bir tarihin, tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasını geleceğimiz açısından gerekli görüyoruz.”  

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Antep, 78’liler, Meclisi:, Kızıldere, aydınlatılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı