Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 23:02 Bu haber 2825 kez okundu
 
'Afrin, Türkiye’nin Vietnam'ı olabilir’
BM'nin ateşkes kararını tartışan uzmanlar Afrin harekatını ABD’nin Vietnam savaşına benzetiyor.
SİYASET Haberi
'Afrin, Türkiye’nin Vietnam'ı olabilir’

 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ateşkes kararı sonrası gözler, Türkiye’nin Afrin harekatına çevrildi. Bir ay süreli ateşkes kararının Afrin harekatını da kapsayıp kapsamadığına dair koalisyon ülkeleri ve Türkiye arasında kriz yaşanıyor. Amerika’nın Sesi’ne konuşan diplomasi gazetecisi Semih İdiz, Ankara’nın askeri operasyonunu sürdüreceği, çünkü ateşkes ilan edilemeyecek kadar ileri aşamalara gidildiğini belirtti. İdiz, Ankara’nın harekatı 30 günlüğüne durdurması halinde, tekrar başlatmayı diplomatik açıdan zor bulabileceğini söyledi.


'AKTAR: AFRİN ABD'NIN VİETNAMINA BENZİYOR'


Siyaset bilimci Cengiz Aktar da Afrin operasyonunu ABD’nin Vietnam savaşına benzetti. Operasyonun gerilimi tırmandırmaya yatkın olduğu görüşünü dile getiren Aktar, Türk hükümetinin Afrin’de kaybetmeyi hiçbir şekilde göze alamayacağını, Afrin’in tam anlamıyla ele geçirilmesi için toptan bir savaş olacağını düşündüğünü söyledi. 

‘ÇOK KARMAŞIK BİR DURUM’

Uzmanlar yüzbinlerce kişinin yaşadığı Afrin’e herhangi bir taarruzun muhtemelen çok farklı bir özellik taşıyacağı konusunda uyarıyor. İdiz, Türk özel güçlerinin deneyim sahibi olduğunu ancak savunma anlamında ciddi hazırlıkların yapılacağını, Türk güçlerinin en az bir ya da belki de iki süper güç tarafından silahlandırılan ve desteklenen, savaş deneyimine sahip savaşçılarla yüzleşeceklerini söyledi.


Türkiye’nin çok karmaşık bir durumla karşılaşacağını öne süren İdiz, bunun bir sokak savaşı olacağı, yüksek sayıda zayiat ve sivil kayıp riskini barındıran çok tehlikeli bir durumun söz konusu olduğu görüşünü ifade etti. İdiz, böyle bir gelişmenin ihtilafı yeni bir düzeye taşıyacağını, uluslararası toplumun da dahil olacağını savundu.


'YPG TEMSİLCİSİ: BURASI ONLARIN STALİNGRAD'I OLACAK'


Gözlemciler, Türkiye’nin askeri yığınak yapmasının YPG’yi Afrin’i terk etmeye zorlamak için bir tezgah olabileceğini öne sürüyor. Ancak adını açıklamak istemeyen bir Kürt uzmanı, YPG’lilerin kentin Kürt hareketi açısından taşıdığı sembolik önem nedeniyle muhtemelen sonuna kadar savaşacağı uyarısında bulundu. Uzman, 2. Dünya Savaşı sırasında Rus ve Alman güçleri arasında 1 milyonun üzerinde kişinin öldüğü muharebeye atıfta bulunarak, “Burası onların Stalingradı olacak” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: www.artigercek.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'Afrin,, Türkiye’nin, Vietnam'ı, olabilir’,
Yorumlar
Haber Yazılımı