Haber Detayı
23 Mayıs 2018 - Çarşamba 17:11 Bu haber 1739 kez okundu
 
Afrin tepkisine 4 yıl 6 ay hapis
ANTEP – Sosyal medya üzerinden Efrîn operasyonuna tepki gösteren ve 3 aydır tutuklu yarılanan Recep Özdemir’e, paylaşımları saldırıların sürdüğü esnada yapması gerekçesi ile üst sınırdan 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi.
GÜNDEM Haberi
Afrin tepkisine 4 yıl 6 ay hapis


Sosyal medya üzerinden örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla 12 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alınıp 19 Şubat'ta tutuklanan Recep Özdemir’e, Antep 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce en üst sınırdan 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme gerekçeli kararda Özdemir’e en üst sınırdan ceza verme nedenini ise söz konusu suç unsuru olarak gösterilen sosyal medya paylaşımlarının TSK ve ÖSO’nun Efrîn operasyonunu düzenlediği tarihlerde paylaşılması olarak gösterdi. Özdemir’in Avukatı Berivan Özpolat, mahkemenin verdiği kararın hukuksal hiçbir dayanağı olmadığını belirterek, kararı Bölge İstinaf Mahkemesi'ne taşıyacaklarını söyledi. 
 
SUÇ ZAMANI!
 
Dosyada Özdemir’e örgüt propagandası suçu olarak ithaf edilen paylaşımlar ise, Sanatçı Delila'nın "Şifa İstemem" şarkısı ve "Dün Cinderes’te 200 eve bomba atıldı. Siviller yaşamını yitiriyor" yazılı fotoğraf. Mahkeme gerekçeli kararda Özdemir’e verilen cezanın alt sınırdan değil de üst sınırdan verme sebebini şu şekilde açıkladı: “Yapılan paylaşımlar incelendiğinde suçun sabit olduğu görülmüş olup, suçun Türkiye’nin terörist PKK/YPJ/YPG’ye karşı şehitler vererek sürdürdüğü silahlı mücadele sırasında silahlı mücadele esnasında işlenme zamanı, sanığın güttüğü amaç ve saiki, paylaşım yoğunluğu göz önüne alınarak temel cezanın belirlenmesinde alt sınırdan uzaklaştırmıştır.”
 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Afrin, tepkisine, 4, yıl, 6, ay, hapis,
Yorumlar
Haber Yazılımı