Haber Detayı
18 Nisan 2018 - Çarşamba 15:22 Bu haber 1531 kez okundu
 
Afrin paylaşımından tutuklu EMEP genel başkan yardımcısı tahliye oldu
ANTEP – EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen "Konutunu tek etmeme" ve "Yurt dışı yasağı" tedbiri konularak tahliye edildi.
GÜNDEM Haberi
Afrin paylaşımından tutuklu EMEP genel başkan yardımcısı tahliye oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri ve himayesindeki ÖSO’nun Afrîn'e yönelik operasyonuna sosyal medyadan tepki gösterdiği için tutuklu yargılan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, “ev hapsi” ile tahliye edildi. Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 2’nci duruşması görülen Türkmen ve avukatları Tugay Bek ile Mehmet Alagöz hazır bulundu. Duruşmayı Türkmen’in ailesi ve parti yöneticileri izledi.
 
‘SİYASİ GÖRÜŞLERİMİ PAYLAŞTIM’
 
İddia makamının mütalaasını okunmasıyla başlayan duruşma, Türkmen’in savunmasıyla devam etti. Bir önce ki duruşmada yaptığı savunmayı yineleyen Türkmen, paylaşımlarında propaganda yapmadığını ifade etti. Siyasi bir partinin genel başkan yardımcılığını yaptığını hatırlatan Türkmen, “Paylaşımlarımda siyasi düşüncemi ifade etti. Eleştirmek muhalif bir parti olmanın gereğidir. Tahliyemi ve beraatımı talep ederim” dedi.
 
‘PAYLAŞIMLARDA ÖRGÜT PROPAGANDASI YOK’
 
Türkmen’in savunmasından sonra Avukatı Tugay Bek, savunma için söz aldı. Savunmasında müvekkilinin siyasi bir partide görev aldığını ve o partinin görüşleri çerçevesinde paylaşımlar yaptığını vurgulayan Bek, şöyle devam etti: “Ülkede demokrasinin var olup olmadığını tespit etmek için düşünce özgürlüğü var mı? Siyasiler düşüncelerini özgürce halk ile paylaşabiliyorlar mı? Bunlara bakarak anlaşılıyor. Benzer bine yakın dosyada 'tutukluluk halinin devamına' kararı verilen bir dosya dahi yok. Yapılan paylaşımlar örgüt propagandası olarak değerlendirilemez.  Müvekkilimin tahliyesini ve beraatını talep ediyorum.”
 
EV HAPSİ VERİLDİ
 
Bek’in savunması ardından kısa bir ara verildi. Aradan sonra "Yurtdışı yasağı" ve "Konutunu terk etmeme" tedbiri kararı ile Türkmen tahliye edildi.
 
Mahkeme, 3'üncü duruşmanın ise 5 Temmuz'a erteledi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Afrin, paylaşımından, tutuklu, EMEP, genel, başkan, yardımcısı, tahliye, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı