Haber Detayı
29 Mart 2018 - Perşembe 22:08 Bu haber 1553 kez okundu
 
AFRİN PAYLAŞIMINA TAHLİYE ÇIKMADI
Örgüt propagandasından tutuklu bulunan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in ilk duruşması yapıldı.
SİYASET Haberi
AFRİN PAYLAŞIMINA TAHLİYE ÇIKMADI

Örgüt propagandasından tutuklu bulunan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in ilk duruşması yapıldı. Savunmasında yaptığı paylaşımın ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten Türkmen hakkında savcı tahliye talep etti, ancak mahkeme heyeti oy birliği ile tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 

Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda Efrin operasyonuna yönelik barış çağrısında bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp tutuklanan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in ilk duruşması Antep 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada Türkmen ile avukatları Tugay Bek, Mehmet Alagöz ve Eylem Sarıoğlu hazır bulundu.  Duruşmayı Türkmen’in aile yakınları, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP Antep ve Urfa il ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş izledi.

 

‘İKTİDARDAN FARKLI DÜŞÜNDÜĞÜM İÇİN YARGILANIYORUM’

İddianamenin okunmasıyla başlayan duruşma Türkmen’in savunmasıyla devam etti. Tutuklu sanık Türkmen, savunmasında iddianameye konu olan paylaşımları kendisinin yaptığını belirtti. Paylaşımlarda terör propagandası yaptığını kabul etmeyen Türkmen, paylaşımlarda amacının iktidarın Efrin’e başlattığı askeri operasyonun yanlış olduğunu göstermeye çalıştığını dile getirdi. Efrin’e başlatılan askeri operasyonun askeri değil siyasi bir karar olduğunu anlatan Türkmen, “Biz yasal bir siyasi olduğumuz ve iktidardan farklı düşündüğümüz için yargılanıyoruz. Paylaşımda terörü, şiddeti öven bir şey söz konusu değildir.”

 

‘SİVİLLERİN ÖLDÜGÜNÜ ÖSO KOMUTANI SÖYLEDİ’

Mahkeme başkanının “Paylaşımda Afrin’de ölüyorlar yazmışsın. Afrinde ölen kim?” sorusuna “Paylaşımı yaptığım gece A Haber Tv’nin canlı yayınına bağlanan ÖSO komutanı söylemişti. Bende ona dayanarak paylaşımımda sivillerin ve çocukların öldüğünü belirttim. A haberin o gece ki kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum” diye cevap verirken Mahkeme başkanı ise “Burası siyaset meydanı değil siyaset yapma” dedi. Bunun üzerine yeniden söz alan Türkmen, aylaşımımda ki görüşlerin üyesi olduğu partinin görüşleri olduğuna dikkat çekerek, TSK’nin yaptığı operasyonu eleştirmenin düşünce özgürlüğü olduğunu ve bunu eleştirmenin suç olamayacağını vurguladı.

 

‘AFRİN OPERASYONU SİYASİDİR’

Mahkeme başkanının “EMEP’in PKK ile bağlantısı var mı” sorusuna “Hayır, yoktur. Partim yasal bir partidir ve 25 yıldır seçimlere katılmaktadur” diye cevap veren Türkmen, sanık bölümünde olma nedeninin Afrin operasyonuna muhalefet etmekten dolayı olduğunu söyledi. Operasyonun iktidarın siyasal ihtiyaçlarından dolayı yapıldığını anlatan Türkmen, savunmasını şu ifadelerle bitirdi “ İktidardan farklı düşünmek suç değildir. Partimizin ilkeleri gereğe bu operasyona karşı çıkıyoruz. Biz bunun bedeli olacağını bilerek mücadele ediyoruz.”

 

‘PAYLAŞIM DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA’

Türkmen’in savunmasından sonra Avukat Tugay Bek savunmaya başladı. Savunmasında Türkmen’in siyasi bir partinin genel başkan yardımcısı olduğunu belirten Bek, Türkmen’in kendi kişisel görüşlerinden ziyade partisinin görüşlerini paylaştığını ifade etti. Bek savunmasına şöyle devam etti “İktidarda ki parti askeri operasyonlara dayanarak oy istiyorsa muhalefette olan bir partide bu operasyonlara ilişkin çekincelerini toplumla paylaşma hakkına sahiptir. Müvekkilimin eylemi düşünce özgürlüğü kapsamındadır. TV’lerde bu operasyon övülüyor olabilir ancak eleştirilebilmesi de gerekmektedir. Mevzu bahis paylaşım cebir ve şiddette içermiyor. Müvekkilimin tahliyesini talep ediyorum.” 

 

SAVCI TAHLİYE TALEP ETTİ

Avukat Mehmet Alagöz ve Eylem Sarıoğlu’da Avukat Tugay Bek’in savunmasına iştirak ettiklerini belirtmesinden sonra iddia makamı mütalaasını açıkladı. Türkmen’in paylaşımında terörist unsurları meşrulaştırıcı ve destekleyici beyanlarda bulunduğunu belirterek adli kontrol şartı ile tahliye edilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti ise verilen kısa aradan sonra, sanık ve sanık müdafilerine iddia makamının mütalaasına karşı ve esas hakkında ki savunmalarını hazırlamaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine, tutuklu sanık Mehmet Türkmen’in üzerine atılı suçların niteliği, vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller ve kaçma şüphesi dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir sonra ki duruşma 18 Nisan 2018 tarihinde görülecek.

 

Haber : Muhammet Esendemir - Ali Vefa YURDAL

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Bu sayfa içeriğiyle ilgili kelime tanımlamayabilirsiniz. Ör. ismail, haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı