Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 22:07 Bu haber 3725 kez okundu
 
Afrin Milislerin Gelişini Kutlarken Rusya Suriye’ye Ek Güç Yolladı
Türkiye’nin YPG unsurlarına karşı operasyon düzenlediği Afrin’de de yüzlerce kişi, hükümet yanlısı milislerin bölgeye gelişini kutlamak için kent meydanında toplandı.
DÜNYA Haberi
Afrin Milislerin Gelişini Kutlarken Rusya Suriye’ye Ek Güç Yolladı

 

Türkiye’nin YPG unsurlarına karşı operasyon düzenlediği Afrin’de de yüzlerce kişi, hükümet yanlısı milislerin bölgeye gelişini kutlamak için kent meydanında toplandı.

 

Televizyondan yayınlanan görüntülerde, kamuflaj üniformalı birimlerin ellerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın posterleri olan çok sayıda kişinin arasında ayakta durduğu görülüyor.

 

Bu sırada Türk savaş uçaklarının da sesleri duyulurken, bu durum toplananlardan bazılarının meydanı terketmesine neden oldu.

 

Hükümet yanlısı El Vatan gazetesi, Salı gününden bu yana rejime bağlı 500 civarında milisin Türkiye’nin askeri operasyonlarına karşı kenti korumak için Afrin’e girdiğini yazdı.

 

Gazete, grubun bölgenin sınırlarında mevzilendiğini duyurdu.

 

YPG’nin bir sözcüsü de, rejim yanlısı milislerin “Suriye topraklarını savunmak” için Kürt yetkililerin talebi üzerine Afrin’e girdiğini, yanlarında zırhlı araçların olduğunu belirtti.

 

Rusya Suriye’deki gücünü arttırıyor

Rusya’nın da Suriye’deki kuvvetlerini güçlendirdiği bildirildi. Moskova’nın bu çerçevede son model savaş uçakları da yolladığı gelen bilgiler arasında.

 

Rus haber ajansları iki adet Su-57 savaş uçağının Latakiya’daki Rus üssüne yollandığını bildirdi. Bir adet A-50 erken uyarı uçağı, dört Su-35 keti ve dört adet Su-25 savaş uçağı da Çarşamba günü Suriye’ye ulaştı.

 

Kremlin, bu haberlere ilişkin detaylı bir açıklama yapmadı.

Rusya: ‘Suriye’de BM ateşkesini desteklemeyi değerlendireceğiz’

 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın Suriye’de ateşkes öngören bir BM Güvenlik Konseyi kararını, IŞİD ve El Kaide bağlantılı militanları kapsamaması halinde desteklemeyi değerlendireceğini belirtti.

 

Lavrov bu açıklamayı, Suriye’nin başkenti Şam çevresinde muhaliflerin elindeki Doğu Guta’ya rejimin saldırıları sonucunda oluşan insani krizin giderek daha vahim boyutlara ulaştığı bir dönemde yaptı.

 

Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü, bölgede son şiddet dalgasının başladığı Pazar gününden bu yana 335 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Suriyeli muhalif aktivistler ve ilk yardım görevlileri, bugün de 13 kişinin daha yaşamını yitirdiğini bildirdi.

 

İstanbul’da Rusya Başkonsolosluk binasının önünde de Doğu Guta’daki saldırıları protesto gösterisi düzenlendi. Bazı tanınmış Suriyeli muhaliflerin de aralarında olduğu grup, Rusya ve İran’dan Suriye’yi terketmelerini isteyen Türkçe ve Arapça sloganlar attı.

 

Kaynak : www.amerikaninsesi.com

VİDEO ALT KISIMDA 

 

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: Afrin, Milislerin, Gelişini, Kutlarken, Rusya, Suriye’ye, Ek, Güç, Yolladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı