Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 22:15 Bu haber 1726 kez okundu
 
ABD Savunma Bakanlığı: Menbiç'ten çekilmiyoruz
ABD Savunma Bakanlığı'ndan Menbiç'le ilgili açıklama geldi.
DÜNYA Haberi
ABD Savunma Bakanlığı: Menbiç'ten çekilmiyoruz

ABD Savunma Bakanlığı'ndan Menbiç'le ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, "Tüm tarafları IŞİD'le mücadeleye odaklanmaya çağırıyoruz. Afrin'de askerimiz yok ama Menbiç'teyiz çekilmiyoruz. Kuzey Batı Suriye'deki durumdan kaygılıyız. Bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve Menbiç'te kalmaları için gerekli tedbirleri alacağımızı hatırlattık." ifadelerini kullandı

Sözcü, "Menbiç’teki SDG güçlerini hedef alması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız?" sorusuna "Biz bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık" diye yanıt verdi.

ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Manning haftalık basın toplantısında Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili soruları yanıtladı.

Manning kuzeybatı Suriye’deki durumdan kaygılı olduklarını belirtirken "Tarafları IŞİD ile mücadeleye odaklanmaya, masum sivilleri korumaya davet ediyoruz" çağrısını yaptı.

Yoğun nüfuslu bölgelerde yaşanan çatışmaların da halka zarar verebileceğini ve bunun sınır bölgelerinin daha ilerisindeki bölgelerde insani durumun daha da kötüleşmesine neden olacağını söyledi.

ABD’nin Afrin bölgesinde bulunmadığını da belirten Manning Türkiye’nin Menbiç’teki SDG güçlerini hedef alması durumunda sahadaki ortaklarınızı koruyacak mısınız sorusuna da “Biz bütün taraflara ABD güçlerinin orada olduğunu ve orada kalmaları için gereken tedbirleri alacağımızı hatırlattık” diye yanıt verdi.

Konuşmasında "Tüm tarafların dikkatini IŞİD'le mücadeleye vermesini istiyoruz. Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Türkiye sınırlarından aktif bir isyan olan tek NATO ülkesidir" diyen Pentagon sözcüsü Türkiye ile yakın temas içinde olduklarını da belirtti.

 

KALIN, "ABD İLE ANLAŞTIK" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bugün Al Jazeera English kanalında Afrin'de yaşanan gelişmeler, Münbiç ve ABD ile müzakereler konusunda açıklamalarda bulunmuştu.

Kalın Menbiç konusunda, "Genel bir anlaşmaya vardık. Şimdi bu anlaşmanın uygulanmasını bekliyoruz. Eğer bu anlaşma uygulanırsa, ABD ile karşı karşıya gelmemiş olacağız. Şimdi, Amerikalıların Rakka operasyonu tamamlandığında söylediği gibi, bu unsurları bölgeden çekmesini bekliyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN ABD'YE AFRİN YANITI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin harekatın amacını hala idrak edemediği belirterek, "Afrin'de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksun" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ABD, Savunma, Bakanlığı:, Menbiç'ten, çekilmiyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı