Haber Detayı
14 Ocak 2018 - Pazar 19:55
 
ABD öncülüğündeki koalisyon: Sınır Güvenlik Gücü kuruyoruz.
ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Suriye'de Sınır Güvenlik Güçleri kurulacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığından tepki geldi.
DÜNYA Haberi
ABD öncülüğündeki koalisyon: Sınır Güvenlik Gücü kuruyoruz.

 

ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Suriye'de Sınır Güvenlik Güçleri kurulacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığından tepki geldi.

 

 

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Suriye’de kontrolünde bulunan bölgelerde ‘Sınır Güvenlik Güçleri’ kurmaya başladığı bildirildi.

 

The Defense Post sitesine konuşan uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri'yle (SDG) birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak ve bu gücü eğitmek için çalışıyor. Şu anda açılan ilk sınıfta yaklaşık 230 kişi eğitim görüyor. Nihai amacımız, yaklaşık 30 bin kişilik bir güç oluşturmak” ifadelerini kullandı. Albay Veale, yeni oluşturulan sınır güçlerinin, SDG’nin kontrolünde bulunan Fırat Nehri’nin çevresindeki yerlere, ayrıca Irak ve Türkiye ile sınır bölgelerine konuşlanacağını kaydetti.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "ABD DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG’ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hâle getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır. Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir." dedi. Kalın, "Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur." açıklamasında bulundu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada "Afrin operasyonunun önümüzdeki günlerde başlayacağını" söylemişti

Kaynak: (Evrensel) - Evrensel Gazete Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: ABD, öncülüğündeki, koalisyon:, Sınır, Güvenlik, Gücü, kuruyoruz.,
Yorumlar
Haber Yazılımı