Haber Detayı
27 Aralık 2017 - Çarşamba 18:27 Bu haber 764 kez okundu
 
ABD’nin ölüm listesinde bulunan IŞİD’li Neil Chistopher Prakash davasında Tahliye Çıkmadı
ABD'nin ölüm listesinde bulunan IŞİD terör örgütünün sözde üst düzey yöneticisi Avustralya uyruklu Neil Chistopher Prakash'ın yargılanmasına Kilis'te devam edildi
- Haberi
ABD’nin ölüm listesinde bulunan IŞİD’li Neil Chistopher Prakash davasında Tahliye Çıkmadı

ABD'nin ölüm listesinde bulunan IŞİD terör örgütünün sözde üst düzey yöneticisi Avustralya uyruklu Neil Chistopher Prakash'ın yargılanmasına Kilis'te devam edildi.

 

24 Ekim'de Kilis'in İnanlı köyü Suriye sınır hattından kaçak yollarla Türkiye'ye geçmek üzereyken bir grup arkadaşıyla beraber sınır devriyeleri tarafından yakalanan Avustralya uyruklu Neil Chistopher Prakash, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Gaziantep H Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

 

Prakash, terör örgütüne üye olmak suçundan yargılandığı davayla ilgili Kilis Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Sesli Görüntülü Kayıt ve Video Konferans Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avustralya'nın Ankara Büyükelçiliğinden bir heyet ile Avustralyalı gazeteciler de duruşmayı takip etti.

 

Prakash'ın avukatı M.Alper Ünver, müvekkilinin bir yıldır tutuklu bulunduğunu, tüm delillerin toplandığını belirterek adlı kontrol şartıyla tahliye edilmesini istedi.

 

BENİ ÜLKEME İADE ETMEYİN

Mahkemeye, Avustralya INTERPOL'ü tarafından belgelerin incelenmesinden sonra Neil Chistopher Prakash'ın pasaport bilgilerinin doğru olduğunu bildiren yazı gönderildi. İddia makamı, Prakash'ın ülkesine iade edilip edilmemesiyle ilgili olarak, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından mütalaa verilmesi için mahkeme heyetinden süre istedi. Öte yandan, Prakash daha önceki ifadelerinden birinde, ülkesine iade edilmek istemediğini söylemişti.

 

Mahkeme heyeti duruşmayı 20 Şubat 2018 tarihine erteledi

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: ABD’nin, ölüm, listesinde, bulunan, IŞİD’li, Neil, Chistopher, Prakash, davasında, Tahliye, Çıkmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı