Haber Detayı
02 Eylül 2017 - Cumartesi 12:15 Bu haber 1777 kez okundu
 
IŞİD Emiri Türkiye'de mi Yaşıyor ?
ABD'den şok iddia: IŞİD'in kasası Türkiye'ye taşındı! ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in finansal yöneticisi Salim El Mansur’un 2017 başında Türkiye’ye taşındığını ve bundan beri de 'örgütün Musul Finans Emiri' olarak faaliyet gösterdiğini bildirdi.
GÜNDEM Haberi
IŞİD Emiri Türkiye'de mi Yaşıyor ?

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in finansal yöneticisi Salim El Mansur’un 2017 başında Türkiye’ye taşındığını ve bundan beri de 'örgütün Musul Finans Emiri' olarak faaliyet gösterdiğini bildirdi.

 

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’in finansal yöneticisi olduğu gerekçesiyle Salim Mustafa Muhammed el-Mansur’u yaptırımlar listesine ekledi. El-Mansur, daha sonra IŞİD’e dönüşen El Kaide Irak kolu için 2009 yılında başlattığı faaliyetlerini IŞİD adına sürdürmek ve örgüte mali kaynak sağlamakla suçlanıyor. el-Mansur, bu yılın başından beri Türkiye'de yaşıyor...

 

ABD Hazine Bakanlığı, Emir el Mansur’un Türkiye’de Mersin, İstanbul ve Adana’da faaliyet gösterdiğini de ekledi.

 

El Mansur’a yönelik suçlamalar arasında “IŞİD’in Musul’u ele geçirdiği 2014 yılında kente yüz binlerce Irak dinarı para aktarmak, 2015 yılında IŞİD adına para aklamak ve transfer etmek, 2016 yılı ortası itibariyle Irak ve Suriye’den çıkarılan ham petrolün satışından sorumlu olmak” bulunuyor.

 

ABD Hazine Bakanlığı‘nın, 'özel tanımlı küresel terörist' olarak sınıflandırdığı El-Mansur’a yönelik yaptırımlar, ABD ve Irak’taki mal varlıklarının dondurulması ve kendisiyle iş yapılmasının yasaklanmasını içeriyor.

 

Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Direktörü John E. Smith, “Hazine, IŞİD’in kontrol ettiği bölgeler ve dışındaki mali ağlarını çökertmek üzere Irak hükümetiyle yakın işbirliğini sürdürmektedir” dedi.

 

Bakanlık, El-Mansur’un bu yılın başında Türkiye’ye yerleştiğini, ancak hala örgütün Musul’daki mali yetkilisi olarak faaliyet gösterdiğini belirtti.

 

Kaynak: (YurtGzt) - Yurtgazetesi Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: gaziantephaberi,ışid,emir,abd,suriye,ırak,salinelmansur,ofac,türkiye,elkaide
Yorumlar
Haber Yazılımı