Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 01:36 Bu haber 730 kez okundu
 
81 ilde eşit imkanlar ve çocuklar için çal
Yeryüzü Kolejinin katkılarıyla “Eşit İmkanlar Projesi” kapsamında Arıl Mahallesi Şehit Mehmet Özer Ortaokulunu kardeş okul ilan ederek bir müzik atölyesi kurdu.
YEREL Haberi
81 ilde eşit imkanlar ve çocuklar için çal

Yeryüzü Koleji Genel Müdürü Ahmet Özmermer, eğitime başladıkları  ilk günden itibaren öğrencilerinin bilim, sanat, teknoloji alanlarında yetişmesini sağlamak için çeşitli projeler gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Bu projelerin ilki ‘’Kardeş Okul Projesi’ kapsamında gerçekleştirildi. Okulumuzun Proje Koordinatörü Esra Karaduman ,Müzisyen İbrahim Yalçın ve müzik öğretmenimiz Özge Çoban’ın çabaları ile öğrencilerimiz ile birlikte Arıl Şehit Mehmet Özer Ortaokulu’nu ziyaret ettik. Burada bir müzik atölyesi kurulması için toplanan enstrümanları okul yönetimine teslim ettik.

 

Yeryüzü koleji öğrencileri ve Şehit Mehmet Özer Ortaokulu öğrencileri kardeşçe oyunlar oynayıp toplanılan enstrümanlarla müzik yaptılar. İbrahim Yalçın idaresinde çocuklar şarkı söyledi. Bilek Ortaokul öğrencileri ve Müzik öğretmeni Şeyda Çınarda bu projeye destek verdiler. Öğrenciler  öğretmenleri ile halaylar çekerek etkinlik son buldu.

 

 

İbrahim Yalçın " Çocuklar için Çal " projesi

“ Adım İbrahim Yalçın 27 yaşındayım. Daha önceleri tiyatro çalışmalarım olmuştu. Daha sonra sokak müziği yaparak  kendimi geliştirdim. Oto stop yaparak şehirlerde müzik yaptım. Bu kazandığım paralarla köy çocuklarına müzik aletleri alarak harcadım. Şu ana kadar 200 köy okulunu dolaştım. Çocuklara tiyatro ve müzik konularında ortak çalışmalarım oldu. Müzik aletlerini için sosyal medya da paylaştık, güzel tepkiler aldık. Evde kullanılmayan aletleri toplayarak, köy okullarında müzik odaları kurduk. Bu çalışmaları yaparken Esra Karaduman hocamla tanıştım,onunda “ eşit imkanlar projesi “ ni bişrleştirerek ortak çalışmalara başladık. Bu günde Gaziantep’in merkez köylerinden Arıl’dayız. Ortaokul öğrencileri ile çeşitli türküler söyleyip halay çekeceğiz. Topladığımız müzik aletlerini burdaki öğrencilere dağıtacağız. “ dedi.

 

 

Esra Karaduman " Eşit imkanlar " projesi

“ Fen bilimleri öğretmeniyim. 2011 yılında beri vakıflarda gönüllü olarak çalışıyorum. Küçüklüğümden beri imkansızlıklar için büyüyen biri olarak, imkansızlıkları gidermek için çalışmalara başladım. Bu projenin  adını “ Eşit İmkanlar “ koyduk. Eşit imkanlar avantajlı ve dez avantajlı öğrencileri eşit hale getirmektir. Hedef kitlemiz 4-14 yaş grubu çocuklardır. Bir çok dalda çocuklarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Üniversiyon, girişimcilik, sanat ve kodlama dallarında  atölyeler kurarak çocuklarımız eşit hale gelmelerini sağlıyoruz. Eşit imkanları destekleyen 3 bin gönüllümüz var. Şu ana kadar 5 bin çocuğa ulaşılmıştır. 25 ilde öğretmenlerin desteği ile eşit imkanlar projesini yürütüyoruz. Hedefimiz  tüm Türkiye illerindeki çocuklarımıza ulaşmaktır. Sivil toplum kuruluşlarının bizlere destek vermelerini bekliyoruz.” Dedi.

 

Haber-Fotoğraf : Ali Vefa YURDAL

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 81, ilde, eşit, imkanlar, ve, çocuklar, için, çal,
Yorumlar
Haber Yazılımı