Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 12:31 Bu haber 1917 kez okundu
 
5 liralık domates’e tepki gösteren Tahmazoğlu’na komisyonculardan cevap!
AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun pazarda 5 liraya domates satan pazarcıya tepki göstermesini eleştiren Antep Komisyoncular Dernek Başkanı Hayri Sucu, domatesin tarladan 4.20 kuruşa çıktığını söyledi.
YEREL Haberi
5 liralık domates’e tepki gösteren Tahmazoğlu’na komisyonculardan cevap!

AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun pazarda 5 liraya domates satan pazarcıya tepki göstermesini eleştiren Antep Komisyoncular Dernek Başkanı Hayri Sucu, domatesin tarladan 4.20 kuruşa çıktığını söyledi. Sucu, “Mazot 6 lirayı, benzin 7 lirayı geçmiş. Tahmazoğlu neden buna ses çıkarmıyor?” diye sordu.

 

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Kılıçoğlu mahallesinde ki semt pazarına geçtiğimiz Cumartesi günü zabıta ekipleriyle beraber fiyat denetimi için inen AKP’li Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, pazarda domatesi 5 liraya satan bir pazarcının domatesi pahalı sattığını iddia ederek pazarcıdan alış faturasını istemişti. Alış faturasında domatesin alış fiyatını 75 kuruş olarak gören Tahmazoğlu, pazarcıya "Olmaz böyle. Ya fiyatı düşürüyorsun, ya tezgâhı kapatıyorsun" demişti. Başkanın bu tavrı üzerine pazarcı fiyatı düşürmüş sosyal medyada ve ulusal basında geniş yer bulan olayda belediye başkanı takdir edilmişti.

 

Belediye başkanının pazarcıya takındığı tavrı eleştiren Antep Komisyoncular Dernek Başkanı Hayri Sucu, pazarcının domatesi uygun fiyattan sattığını savundu. Komisyoncuların domatesi tarladan 4.20 kuruş civarında satın alıp perakende satıcılara 4.50’ye sattığını dile getiren Sucu, “Mazot 6 lirayı, benzin 7 lirayı geçmiş. Tahmazoğlu neden buna ses çıkarmıyor?” dedi.

 

 

‘BU ZAMANDA 75 KURUŞA DOMATES NEREDE GÖRÜLMÜŞ?’

Pazarcının domatesi aldığı komisyoncunun faturayı düşük fiyattan kestiğini aktaran Sucu, halde 75 kuruşa domates bulabilmenin imkânsız olduğunu söyledi. “Bu zamanda 75 kuruşa domates satıldığı nerede görülmüş?” diye soran Sucu, şöyle devam etti: “Belediye başkanının domatesin gerçek fiyatını öğrenip öyle konuşması gerekirdi. Bir komisyoncunun yaptığı bir yanlışa karşılık pazarcıyı ve üreticiyi zan altında bırakmamalıydı. Bizi arayıp sorabilirdi. Şuan domatesin tarladan çıkış fiyatı 4.10 kuruştan aşağı değildir. Sanki memlekette ki pahalılığın sebebi bizmiş gibi pazarda tavır takınması ve bunu basın organlarıyla paylaşmasından esnaf olarak çok rahatsız olduk. Belediye başkanının pazarcıya takındığı tavır hiç doğru değil biz kabul etmiyoruz.”

 

‘PAHALI ÜRÜNÜN NEDENİ TARIMI ORGANİZE EDEMEYEN HÜKÜMETTİR’

Memlekette sadece domatesin pahalı olmadığını tüm sebze ve meyvelerin pahalı olduğunu vurgulayan Sucu, ürünlerin pahalı olmasının nedenini ise şöyle açıkladı: “Ürünlerin pahalı olmasının nedeni de pazarcı komisyoncu değil tarımda üretimi iyi organize edemeyen hükümettir. Bize yetmeyen domatesi gidip ihraçta ediyoruz. Ürün ihracata gidince piyasa da mal azalıyor. Mal azalınca da fiyat artıyor. Başkanın pazarda yaptığı vatandaşın gözünü boyamaktır. Geçen sene 1000 dönüm domates eken üretici maliyeti 1 lirayı bulan domatesi 40 kuruşa satınca bu yıl 100 dönüm domates ekti. Tabi gübrenin, tarımsal ilacın fiyatının artmasından dolayı da üretici ekin ekmedi. Bu da fiyatları arttırdı.”

 

‘BELEDİYE BAŞKANI BURAYA GELSİN’

Antep sebze ve meyve halinde komisyonculuk yapan İhsan Özer ise pazarda yaşanan olayla ilgili, “Domatesi tarladan 4.10 kuruştan aldım. Nakliye ücreti ve masrafı ekleyince zaten fiyat daha da katlanıyor. 4.10 kuruşa aldığım domatesi şuan 4 liraya kimse almıyor. Zararına sattığım halde yine alınmıyor. Hatta alıcı çıksa 3.50’ye de veririm. Şahinbey Belediye Başkanı gelsin hal’in halini görsün. Pazarda ne işi var? Asıl iş burada dönüyor. Gelsin biz ona alış faturamızı da gösteririz. Bakalım bizim zararına sattığımızı görünce ne diyecek” ifadelerini kullandı.

 

İŞTE MARKETTE  DOMATES FİATLARI

 

   

HABERİN VİDEOSU  ALT  KISIMDA

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 5, liralık, domates’e, tepki, gösteren, Tahmazoğlu’na, komisyonculardan, cevap!,
Yorumlar
Haber Yazılımı