Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 22:10 Bu haber 2626 kez okundu
 
317 gündür eylemde olan işçiler kazandı
Antep’te sendika üyesi oldukları için işten atılan Babacanlar Kargo Şirketi'nin 7 işçisi, işe iade davasını kazandı.
GÜNDEM Haberi
317 gündür eylemde olan işçiler kazandı

 

Antep'te faaliyet gösteren Babacanlar Kargo Şirketi çalışanı olup Tüm Taşıma İşçileri Sendikası'na (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarılan Ömer Çetinkaya, Hüseyin Turan, Ahmet Güçyetmez, Ramazan Akın, Ahmet Molla Palabıyık, Ahmet Akbulut ve Adem Kaplan isimli işçiler, açtıkları işe iade davasını kazandı. Antep 2, 3 ve 4'üncü İş Mahkemeleri, işlerine geri dönmek için 317 gündür eylemde olan 7 işçi için 'işe iade' kararı verdi. İşçiler, işverenin kendilerini yeniden işe alacağı tarihe kadar eylemlerini sürdürecek.

 

'EMEK SÖMÜRÜSÜNE KARŞI SENDİKALI OLALIM'

 

Kışın soğuğu yazın sıcağına rağmen 317 gün boyunca işyeri önünde eylemde olan işçilerden Ramazan Akın, yargının aldığı karar ile haklılıklarının ortaya çıktığını söyledi. Tüm işçilere sendikalı ve örgütlü olma çağrısı yapan Akın, "İşçiler birbirlerinden asla kopmasınlar. Emek sömürüsünü ancak birlikle yıkabilirler" dedi.

 

SICAKTA DA SOĞUKTA DA EYLEM SÜRDÜ

 

İşçiler olarak maaşların düzenli ödenmesini, çalışma koşullarının iyileştirilmesini istediklerini belirten Akın, işverenin sendikalaşmaya karşı olduğu için kendilerini darp ederek işten çıkardığını hatırlattı. İşten çıkarıldıklarında sendikanın aracı olarak işe iade edilmeleri için görüşmeler yaptığını ancak bu girişimler sonuçsuz kalınca greve başladıklarını söyleyen Akın, "Greve ilk başladığımızda yaz mevsimiydi. Sonrasında ağır bir kış geçirdik. Kış bitince yine yaza geldik. Hani en sıcağı da en soğuğu da yaşadık ve hiç yılmadık. İlk zamanlarda OHAL döneminden dolayı emniyet yetkilileri bizi çokça engellemek istedi. İşyeri önünde beklememize bile müsaade edilmiyordu. Hava şartlarına ve OHAL'e yılmadan birlik olarak devam ettik ve davayı kazandık. İşverenin aleyhimize sunduğu tüm deliller çürütüldü. Hakkımızı aldığımız için çok mutluyuz" diye ifade etti.

 

İŞE İADE GERÇEKLEŞİNCEYE KADAR GREVE DEVAM

 

TÜMTİS Antep Şube Sekreteri Mahmut Canyurt ise, işe iade davasını kazandıklarını, ancak işçiler tekrar işe alınıncaya kadar bekleyişi sürdüreceklerini ifade etti.

 

Mahkemeden olumlu yanıt aldıklarını ancak işverenle de görüşmek istediklerini söyleyen Canyurt, 2 ay içinde sonuçlanması gereken davanın 1 yıla yakın sürdüğünü hatırlatarak, işçiler işlerine geri dönene kadar eylemin devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 317, gündür, eylemde, olan, işçiler, kazandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı