Haber Detayı
27 Temmuz 2018 - Cuma 17:04 Bu haber 1360 kez okundu
 
21'inci yüzyılın en uzun 'kanlı Ay tutulması' bugün gerçekleşecek
Türkiye saatiyle 20.15'te başlayacak Ay tutulmasının tamamı 6 saat 14 dakika, tam tutulma anı ise 1 saat 44 dakika sürecek.
DÜNYA Haberi
21'inci yüzyılın en uzun 'kanlı Ay tutulması' bugün gerçekleşecek

Bu yılki Ay ve Güneş tutulmaları arasında ülkemizden gözlenebilecek tek tutulma olan 'kanlı Ay tutulması', Türkiye saatiyle 20.15'te başlayacak. 21'inci yüzyılın en uzun 'kanlı Ay tutulması' özelliğine sahip olan tutulmanın tamamı 6 saat 14 dakika, tam tutulma anı ise 1 saat 44 dakika sürecek.

 

Dünya'nın Güneş ile Ay arasına girmesi ve Ay'ın Dünya'nın gölgesinde kalması sonucu gerçekleşen doğa olayı, Antarktika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusunda gözlemlenecek.

 

27 Temmuz'daki Ay'ın tutulmasının saatleri şöyle:

  1. Saat 20.15: Gölgeli tutulma başlangıcı (İstanbul'da ay ufkun altında)
  2. Saat 21.25: Parçalı tutulma başlangıcı
  3. Saat 22.30: Tam tutulma başlangıcı
  4. Saat 23.22: Azami tutulma
  5. Saat 00.14: Tam tutulma sonu
  6. Saat 01.19: Parçalı tutulma sonu
  7. Saat 02.29: Gölgeli tutulma sonu
  8.  

MARS GÖKYÜZÜNDE PARLAYACAK

Yaklaşık 6 saat 14 dakika sürmesi beklenen Ay tutulması sırasında Dünya ve Mars gezegenleri de birbirine en yakın konuma gelecek. Böylece Mars'ın gökyüzünde oldukça parlak görünmesi mümkün olacak.

 

TRİPODUNUZU UNUTMAYIN

Bu doğa olayında büyüleyici kareler yakalamak fotoğrafçılara, ortalama 600 mm netleme mesafeli bir telefoto lens ve sağlam bir tripod taşımaları öneriliyor.

 

'KANLI AY TUTULMASI' NEDİR?

Ay Dünya'nın gölgesine girerken ilk etapta karanlık görünüyor. Tam olarak gölgeye girdiğinde ise kırmızı ile turuncu arasında bir renge bürünüyor. Ayın bu renge bürünmesinin nedeni gökyüzünün mavi görünmesiyle aynı. Atmosfere giren güneş ışınları renklerine ayılarak farklı oranda yansımaya maruz kalıyor. En 'kırılgan' renk olan mavi, gündüzleri gökyüzüne rengini verirken en az kırılgan renk kırmızıysa atmosferi geçip aya tutulma sırasında bu rengi veriyor.

NASA çalışanları, tutulma sırasında Ay üzerinden Dünya'yı gözlemleyen bir kişinin de bu nedenle dünyayı kaplayan turuncu-kırmızı arası bir renk göreceğini aktarıyor.

Kaynak: (Evrensel) - Evrensel Gazete Editör:
Etiketler: 21'inci, yüzyılın, en, uzun, 'kanlı, Ay, tutulması', bugün, gerçekleşecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı