Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 14:18 Bu haber 970 kez okundu
 
10 Ekim’de yaşamını yitirenler Antep’te anıldı
ANTEP – Ankara da 10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan Gar patlamasında hayatını kaybedenler Antep’te anıldı. STÖ’lerin düzenlediği toplantıda konuşan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, patlamada hayatını kaybedenlerin hesabını soracaklarını belirtirken HDP Antep İl Örgütü Eşbaşkanı Müslüm Kılıç ise basın açıklamasında saldırının iktidarın politikası sonucu yaşandığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
10 Ekim’de yaşamını yitirenler Antep’te anıldı

 

Ankara 10 Ekim 2015 Gar patlamasında hayatını kaybedenler patlamanın 3’üncü yıldönümünde Antep’te anıldı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TÜM-TİS ve İHD patlamanın yıldönümüne ilişkin DİSK Bölge Temsilciliği binasında basın toplantısı düzenlerken HDP Antep İl Örgütü ise Yeşilsu parkında basın açıklaması düzenledi. İki anmaya da yurttaşlar yoğun sayıda katılım gösterirken anmalarda, “Karanfillerimizi Unutmadık Unutmayacağız” ile “10 Ekimi Unutmadık Unutturmayacağız” pankartı açıldı.

 

 

'ARKADAŞLARIMIZIN HESABINI SORACAĞIZ'

 

Basın toplantısında konuşan DİSK Antep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü, saldırının gerçek faillerinin dışarıda gezdiğini belirtti. Yargılamanın gerçek failler açığa çıkarılmadan hızlıca bitirildiğinin altını çizen Güdücü, saldırının unutturulmak istenmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Saldırının gerçek failleri ortaya çıkarılana kadar geri çekilmeyeceklerini ve yılmayacaklarını belirten Güdücü, “Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Demokrasi, eşitlik, barış özlemimiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Barış karanfillerimize ve ailelerin verdiğimiz sözü 3’üncü yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz.” dedi.

 

 

 

‘SALDIRI İKTİDARIN POLİTİKASI SONUCU YAŞANDI’

 

Basın açıklamasında konuşan HDP Antep İl Örgütü Eşbaşkan’ı Müslüm Kılıç ise saldırının iktidarın Suriye’de faaliyet gösteren cihatçı terörist gruplara destek vermesinin bir sonucu olarak yaşandığını ifade etti. Barışçıl politikalar hayatı geçirilmedikçe bu tarz saldırıların yaşanma olasılıklarının yüksek olduğunu aktaran Kılıç, “Demokrasi güçleri olarak katliamın sorumlularından mutlaka yargılanmalarını sağlayacağız. Barışın sağlanması başta Ankara katliam’ında “Savaşa inat, Barış hemen şimdi” şiarıyla bir araya gelen ve sonsuzluğa uğurladığımız barış şehitlerimize ve bu mücadelede yaşamını yitiren tüm canlarımıza karşı birincil sorumluluğumuz ve görevimizdir ” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 10, Ekim’de, yaşamını, yitirenler, Antep’te, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı