Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 16:43 Bu haber 1107 kez okundu
 
10 Ekim davasında savcılar hakkında suç duyurusu talebi
Ankara Katliamı'nın duruşmasında barış isteyen TTB'li doktorların gözaltına alınmasına tepki gösteren avukatlar, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.
DÜNYA Haberi
10 Ekim davasında savcılar hakkında suç duyurusu talebi

Ankara Katliamı'nın duruşmasında barış isteyen TTB'li doktorların gözaltına alınmasına tepki gösteren avukatlar, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etti. 

 

10 Ekim Ankara Katliamı davasının 7'nci duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Ankara 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkeme salonlarının kullanıldığı duruşmaya, kayıp yakınları, yaralılar ve çok sayıda yurttaş katıldı. Duruşma öncesi adliye önünde aileler ve avukatlar basın açıklaması gerçekleştirdi. Duruşma salonunda güvenliği polis ve jandarma ortak sağlarken, duruşmaya katılanlar üst aramasından geçirildi. 

 

Duruşmayı ayrıca Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanları Mehmet Bozgeyik ve Aysun Gezen ile KESK’e bağlı sendika yöneticileri de izledi. SEGBİS sisteminde yaşanan sorun nedeniyle duruşma bir saat geç başladı. Duruşmada 19 tutuklu sanıktan 18’i hazır edilirken, sanık Hatice Akaltın sağlık raporu sunarak duruşmaya katılmadı.

 

MAHKEMENİN İSTEDİĞİ BELGE VE BİLGİLER GÖNDERİLMEDİ

 

Duruşmada ilk olarak mahkemeye gelen belge ve kayıtlar okundu. Önceki duruşmada açıklanan ara kararda müzekkere yazılarak istenen belgelerin bir çoğuna yanıt verilmediği görüldü. Gelen belge ve evrakların okunmasının ardından söz alan müşteki avukatı Murat Kemal Gündüz, istenen belge ve bilgilerin gönderilmemesine tepki gösterdi. “İstenen belgelerin tamamına yakını gelmemiş” diyen Gündüz, “Bir yılı aşkın süredir Antep, Bingöl, Adıyaman gibi bir çok ilin savcılık ve emniyetlerinden bilgi belge istiyorsunuz ancak bunların hiç birisine cevap verilmiyor. Siz tekit yazıyorsunuz ancak yine cevap verilmiyor. Bu artık görevi ihmali geçmiştir. Sizin mahkemeniz gücünü kullanarak bu kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır” dedi. 

 

‘BARIŞ İSTEYEN DOKTORLAR GÖZALTINDA'

 

Mağdur Avukatı Ahmet Özdel ise, dosyaya gelen bilgi ve belgeler üzerinde hazırladıkları slayt görselini öğleden sonraki oturumda izletmek için teknik imkanların yaratılmasını talep etti. Mağdur Avukatı İlke Işık, barış açıklaması yapan TTB üyelerinin gözaltına alınmalarına göstererek, “TTB başından beri 10 Ekim davasını sahiplenen ve dahil olan bir kurumdu. Bu davanın aydınlatılması için ciddi çalışmalar yapmış ve çaba göstermiştir. TTB’li hekimler gözaltında olduğu için 10 Ekim avukatlarının bir kısmı bu duruşmaya katılamadı. 10 Ekim’de barış demek için bir araya gelenler katliama uğradılar ve aradan 2 yıl geçti barış diyen doktorlar gözaltına alındı. Bu yüzden 10 Ekim davasında barış demek önemli. Bu davada her aşamada barış demeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

 

‘CUMHURİYET SAVCILARI HAKKINDA SUÇ DUYURUSU TALEBİ’

 

10 Ekim soruşturmasının eksik yürütüldüğünü ifade eden Işık, şöyle devam etti: “Savcının yapmadığı işler, toplamadığı deliller, verdiği kısıtlılık kararı bu gün bizim çözmekle uğraştığımız işler. Toplamda failleri ters yüz etmeye çalışan bir savcılık pratiği var. Soruşturma olmayan bir soruşturma yapmak istediler. Önceden bilinen isimleri alt alta yazıp verdiler bize. Bu 10 Ekim’den sonraki 4 gün içinde hücre evleri temizlenmiş. Bu nedenle 10 Ekim soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz.” 

 

Duruşmaya ara verildi.

Kaynak: (MA) - Mezopotamya Ajansı Editör: Ali Vefa Yurdal
Etiketler: 10, Ekim, davasında, savcılar, hakkında, suç, duyurusu, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı